Beyaz Saray sözcüsü: Türkiye'nin yanındayız

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ''NATO olarak açıkça ortaya koyduk ki Suriye ordusunca Türkiye'nin egemenliğine saldırı kabul edilemez. Müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyoruz'' dedi.

Beyaz Saray sözcüsü: Türkiye'nin yanındayız
Beyaz Saray sözcüsü: Türkiye'nin yanındayız
GİRİŞ 11.10.2012 00:06 GÜNCELLEME 11.10.2012 00:10

Carney, günlük basın toplantısında, Suriye'den atılan top mermisinin Türkiye'ye düşmesinin ardından iki ülke arasında son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin soru üzerine, ABD olarak Türkiye'nin yanında durduklarını söyledi.

Suriye'nin sınır boyunca provokatif eylemleri durdurma ve Türkiye'nin egemenlik hakkına saygı göstermekle yükümlü olduğunu belirten Carney, şunları kaydetti:

''Beşşar Esed, Suriye halkına önderlik etmede tüm meşruiyetini uzun süredir kaybetti ve Esed rejimi, Suriye'deki kontrolünü koruma noktasında zorlanıyor. Suriye Hükümeti, artık çatışmaların olmadığı şehirler dahil, ülkenin büyük bir alanında kontrolünü kaybetti.

(Hükümetten) Ayrılmalar devam ediyor ve ekonomi görülmemiş baskı altında. NATO olarak açıkça ortaya koyduk ki Suriye ordusunca Türkiye'nin egemenliğine saldırı kabul edilemez. Müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyoruz.''

Carney, Türkiye ile bundan sonrasına ilişkin yakın istişare içinde olmaya devam edeceklerini de belirtti.

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
beyaz saray jay carney
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
20 yaş ve altındaki çalışanların durumu ne olacak? Süleyman Soylu yanıt verdi
ABD'deki Türk doktordan bomba koronavirüs açıklaması! Sürpriz gelişmeyi duyurdu