Greenpeace gemisine böyle el koyulmuş

Greenpeace, 19 Eylül'de Rusya Sahil Güvenliği'nin Arctic Sunrise gemisine helikopter ile iniş ve silah zoruyla gemiye el koyma anını görüntüleyen videoyu paylaştı. Görüntülerde Arctic Sunrise mürettebatının ellerini kaldırarak barışçıl bir şekilde teslim olma anı bulunuyor.

GİRİŞ 09.11.2013 03:25 GÜNCELLEME 09.11.2013 08:13
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Greenpeace'in barışçıl protestosunun ardından gemiye el konulmuştu. El konduktan sonra gemi Rusya kıyılarına çekildi ve 28 eylemci ile 2 serbest gazeteci o günden beri tutuklu olarak yargılanıyor.

Arctic Sunrise'in 30 kişilik ekibi şu anda hem korsanlık hem holiganlık suçlamasıyla yargılanıyor. Bu ikisi toplam 22 yıla kadar hapis getirebiliyor. Yayımlanan videoların devamında Arctic Sunrise'ın 24 Eylül'den beri hapiste kaldıkları Murmansk'a götürülme anı da bulunuyor.

"EKİBİN ŞİDDETSİZ OLDUĞU AÇIK"

Ekibin teslim olma anında şiddetsiz olduklarını vurgulayan Greenpeace Rusya Kampanya sorumlusu Vladimir Choprov, "Videoda görüldüğü gibi, Greenpeace Uluslararası ekibi direniş göstermiyor. Barışçıl olduklarını göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar ve bunu yapmanın en açık yolu kollarını havaya kaldırmak. Holiganların veya korsanların hareketleri değil bunlar" dedi.

KEFİL OLACAKLARINI AÇIKLADI

Bugünkü gelişmelerin arasında Rusya Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi'nin başkanı Mikhail Fedotov, Federal Soruşturma Komitesi'nin başkanına Arctic Sunrise'ın 30 kişilik ekibinin serbest bırakılması için başvuruda bulundu ve kendilerinin ekibin iyi hali için kefil olacaklarını açıkladı. Konseyin başvurusunda, Greenpeace eylemcilerine ve serbest gazetecilere karşı itidal çağrısında bulundu.

İŞTE O OPERASYONUN GÖRÜNTÜLERİ;

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • mevhibe inal 6 yıl önce Şikayet Et
    Barışçıl!. Gezi olaylarında ortadaydı!?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Milli Dayanışma Kampanyası'nda toplanan miktar açıklandı
Kulüplerden Milli Dayanışma Kampanyası'na dev bağış!