Başbakan rest çekti: Görüşmelere katılamaz

Davutoğlu, İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları çerçevesinde bazı İngiliz gazetelerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Başbakan rest çekti: Görüşmelere katılamaz
Başbakan rest çekti: Görüşmelere katılamaz
GİRİŞ 20.01.2016 03:04 GÜNCELLEME 20.01.2016 10:12
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, gelecek hafta Cenevre'de başlaması planlanan Suriye barış görüşmeleriyle ilgili "Türkiye'den daha fazla söyleyecek sözü olan ülke yoktur. Çünkü Türkiye'de iki buçuk milyon Suriyeli var" dediği bildirildi. 

Guardian gazetesi diplomasi editörü Patrick Wintour, Davutoğlu ile yapılan görüşme sonrası kaleme aldığı haberde, Davutoğlu'nun "Türkiye'nin gelecek hafta başlayacak Suriye barış görüşmelerinde belirleyici etkiye sahip olma hakkı olduğunu söylediğini" yazdı.  

''BU BİZİM İÇİN ARTIK İÇ MESELE OLUR''

Başbakan Davutoğlu'nun, Türkiye'de bulunan iki buçuk milyon Suriyeli sığınmacının, Beşşar Esed durduğu sürece ülkelerine dönmesinin tasavvur edilemeyeceğini kaydettiğini aktaran Wintour, haberinde Davutoğlu'nun şu sözlerine yer verdi:

"Barış görüşmeleriyle ilgili Türkiye'den daha fazla söyleyecek sözü olan ülke yoktur. Çünkü, Türkiye'de iki buçuk milyon Suriyeli var. Suriye'de üzerinde iyice anlaşılmış bir barış sağlanamazsa, bu bizim için artık bir iç meseledir. Esed, Şam'da oturmayı sürdürdükçe, hiçbir Suriyeli ülkesine dönmeyecektir." 

''PYD, BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE KATILAMAZ''

Haberde Davutoğlu'nun, "PYD'nin, barış görüşmelerine katılamayacağını, çünkü PYD'nin Esed rejiminin suç ortağı olduğunu söylediği" kaydedildi. Davutoğlu'nun, "PYD gerçek bir muhalif değil. PYD ve rejim arasında yakın bir işbirliği var" dediği aktarıldı. 

''AVRUPA'NIN ŞİKAYETLERİ SAÇMA''

Davutoğlu'nun Suriye şehirlerindeki "Ortaçağ kuşatmalarının" kaldırılmasını da görüşmeler için ön koşul olarak ortaya koyduğunu yazan Wintour, Başbakan'ın "Bu kuşatmaların, rejim tarafından tasarlandığını ve açlık yoluyla öldürmek için bir savaş stratejisi olarak kullanıldığını" söylediğini kaydetti. 

Guardian editörü, Başbakan'ın, Avrupa'daki sığınmacı kriziyle ilgili "İnsan kaçakçılığı konusunu görmezden geldiği yönündeki Avrupa'nın şikayetlerini saçma bulduğunu" dile getirdiğini, Avrupa Birliği'nin (AB), Ekim ayında söz verdiği 3 milyar avro finansmanı henüz sağlamadığına işaret ettiğini belirtti. 

Davutoğlu'nun Türkiye'deki Suriyelilere çalışma izni sağladıklarını ve Türkiye'ye gelen Suriyelilerin Avrupa'ya seyahatlerini önlemek için sınırlı vizeler verdiklerini söylediği aktarıldı. Gazete, Davutoğlu'nun, "Türkiye'de sığınmacı, göçmen ya da yabancı karşıtı protesto göremezsiniz" dediğini yazdı. 

''SURİYE KÜLTÜRÜNE UYMAYAN DAEŞ VAR''

Gazete, Başbakan Davutoğlu'nun, 2011'deki Arap Baharı hareketinin yıkılması sonucu mezhepçilik ve etnik çekişmenin arttığını dile getirdiğini belirterek, şu sözlerine yer verdi:

"Acıyı hissediyorum. Suriye, Lübnan'dan sonra en ılımlı Arap ve Ortadoğu toplumuydu. Şii ve Sünni aşırılığın olmaması bakımından ılımlı. Suriye toplumu, çoğulcu bir toplum. Her şehrinde farklı etnik kökenler var. Şimdi ise, Suriye kültürüne uymayan DAEŞ var."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • AlperenI 4 yıl önce Şikayet Et
  DAES i yok etmekle bitmiyor, digeri mesela PYD, ESSAD de silinmeliki kurulan yeni Demokratik Hükümet saglikli calissin, ayrica Ekonomik durumlarda Planlanmaliki Halk huzur ve güven icersinde yasarsa etnik veya baska kavgalar olusmaz!
  Cevapla
 • ibrahim 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah bu adamı başarıya ulaştırsın.
  Cevapla
 • selimi 4 yıl önce Şikayet Et
  harika bir açıklama. işte böyle yumrugumuzu masaya vurmalıyız. iç mesele argümanı çok doğru bir analiz.
  Cevapla
 • ibrahim 4 yıl önce Şikayet Et
  pkk lılar işte bu yüzden kuduruyorlar. Aslan Hemşerim
  Cevapla
 • Kamil 4 yıl önce Şikayet Et
  Suriye zaten bize girmiş nasıl çıkartacaklar onu düşünsünler bu kaos döneminde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İnsanlık tarihinin kara lekesi: Hocalı Katliamı
En az beş milyon şirket Korona tehdidi altında!