NATO talep edilen sayıda Patriot sağlayamadı

Türkiye'nin, Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı talep ettiği Patriot füze sistemine ilişkin tüm istekleri karşılanmış değil. Ankara, Suriye sınırının tamamına yakınının korunmasını istedi. Bu da 18-20 Patriot bataryası gerektiriyor.

NATO talep edilen sayıda Patriot sağlayamadı
NATO talep edilen sayıda Patriot sağlayamadı
GİRİŞ 04.12.2012 18:44 GÜNCELLEME 04.12.2012 18:44

Müttefik ülkeler ilk aşamada Türkiye'ye sadece 3 batarya göndermeye hazırlanıyor.

NATO, Türkiye'nin Patriot füze savunma sistemi talebine olumlu yanıt verdi. Ancak Türkiye'nin bu konudaki tüm istekleri karşılanmış durumda değil.

Ankara'nın, Suriye ile 900 kilometrelik sınırın büyük bölümünün korunması yönündeki beklentisi, 18 ila 20 Patriot bataryası gerektiriyor.

Ancak NATO kaynakları, bu miktarın sağlanmasının imkansız olduğunu vurguladı. Patriot sistemlerine sahip Almanya ve Hollanda, "bu talep kapasitemizi aşıyor" mesajı iletti.

Müttefik ülkeler, ilk aşamada sadece 3 Patriot sistemi sağlanabileceğini kaydediyor.

İlk aşamada Türkiye'ye Almanya'dan 2 adet Patriot PAC-3, Hollanda'dan da bir adet Patriot PAC-2 füzesi gönderilmesi bekleniyor.

BİRİ İSRAİL DİĞERİ POLONYA'DA

Amerika Birleşik Devletleri ise, Avrupa'daki Patriot sistemlerinin birinin İsrail, diğerinin Polonya'da konuşlandığını, diğerlerinin de bakım ve rotasyonda olduğunu bildirerek Türkiye'ye katkıda bulunmasının güç olduğunu ifade ediyor.

İncelemelerini tamamlayan NATO uzmanları, füze savunma sisteminin Gaziantep, Malatya ve Diyarbakır üçgeninde konuşlandırılmasını öngörüyor.

Patriot radarlarının Suriye'nin iç kesimlerini bile görebileceğini, ancak sadece Türkiye'ye yönelik bir tehdit algılandığında devreye gireceği de belirtiliyor.

NATO yetkilileri, Türkiye'ye yerleştirilecek Patriot sistemlerinin, Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulması için kulanılmayacağını da vurguluyor.

 

KAYNAK: NTV
ETİKETLER
iç karışıklık
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Darbeci Hafter'den geri adım!
ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence'e büyük şok! Eli havada kaldı