Abbas ve Papa Ortadoğu'yu konuştu

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Vatikan'da Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus ile yaptığı görüşmede Ortadoğu sorununu ele aldı.

Abbas ve Papa Ortadoğu'yu konuştu
Abbas ve Papa Ortadoğu'yu konuştu
GİRİŞ 03.12.2018 16:07 GÜNCELLEME 03.12.2018 16:07

Vatikan'daki Papalık Sarayı'nda yapılan görüşme yaklaşık 20 dakika sürdü. İtalyan haber ajanslarında yer alan haberlere göre, Abbas, Papa'ya hitaben "Bu Noel döneminde barış için dua ediyoruz ve size güveniyoruz" diye konuştu. Papa Franciscus da Filistin liderine Ortadoğu'da barışa yönelik mesajlarını iletti.

Görüşme sırasında Abbas'ın eski Kudüs'ü gösteren bir resmi, Papa'nın da 1600'lü yıllarda San Pietro Bazilikası'nı betimleyen bir madalyonu karşılıklı olarak hediye ettikleri belirtildi.

Öte yandan Abbas, İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan röportajında Ortadoğu'da barışa ulaşmak için artık sadece ABD'nin yetmeyeceğini vurguladı.

Filistin Devlet Başkanı, "ABD, Ortadoğu'da tek ara bulucu olamaz. Filistin'e karşı sürekli cezai yaptırımlar uygulayan bir devlet ara bulucu olamaz. ABD'nin liderliği Ortadoğu'da bir engel. Mevcut ABD yönetimiyle iş birliğine devam etmek istemiyoruz ve onların uluslararası hukuka meydan okuyan şartlarıyla hem fikir olmayacağız" ifadelerini kullandı.

Rusya dahil diğer devletlerin desteğiyle İsrail ile doğrudan diyaloğa hazır olduklarını kaydeden Abbas, ancak İsrail'in müzakerenin iki devletli bir çözümden başlamasını anlaması gerektiğini vurguladı. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
En beğenilen fotoğraflarıyla 'Başkan Erdoğan'
Bakan Koca: Karantinadaki 132 kişiden hiçbirinde koronavirüse rastlanmamıştır