Arkasına ABD ve İsrail'i alan GKRY, Türkiye'yi şikayet etti

Anastasiadis, Rum Yönetimi'nin tek taraflı ilan ettiği MEB'de Türkiye'nin yürüttüğü faaliyetleri "ikinci işgal" diye niteleyerek BM Genel Sekreteri'ne şikayet etti.

Arkasına ABD ve İsrail'i alan GKRY, Türkiye'yi şikayet etti
Arkasına ABD ve İsrail'i alan GKRY, Türkiye'yi şikayet etti
GİRİŞ 07.05.2019 15:47 GÜNCELLEME 07.05.2019 16:17

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge'de (MEB) hidrokarbon arama faaliyetleri yürütürken, Türkiye de buna karşılık, kendi ve KKTC'nin haklarına yönelik harekete geçti

 

 

GKRY lideri Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'e, Türkiye'nin Fatih sondaj gemisinin adanın batısında hidrokarbon arama faaliyetlerine başlamasını şikayet etti.

İKİNCİ İŞGAL KÜSTAHLIĞI

 

 

1974'te Kıbrıs Barış Harekatı'yla başlayan sürece atıf yapan Anastasiadis, "Bu uluslararası yasaların net ihlalidir ya da diyebilirim ki Kıbrıs Cumhuriyeti MEB'inin ihlal edilmesi bakımından ikinci bir işgaldir" ifadesini kullandı.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDE SÜREKLİ AYAK SÜRÜYEN RUM YÖNETİMİ: TEHDİTLER VARKEN BARIŞ OLMAZ

Türkiye'nin faaliyetlerinin, Kıbrıs'a kalıcı çözüm için BM'nin inisiyatifinde Türk tarafıyla müzakarelerin yeniden başlamasına aşılmaz engel oluşturduğunu öne süren Rum lider, "Tehditler altındayken barıştan konuşmak imkansız" dedi.

Rum hükümetinin "Türkiye'nin tehditlerinin oluşturduğu tehlikelerin ışığında oluşturduğu bir politika yürüttüğünü" dile getiren Anastasiadis, Fatih sondaj gemisinin adanın batısındaki faaliyetlerini "yıkıcı darbe" diye niteleyerek BM Genel Sekreteri'ne şöyle seslendi: "Fatih, Kıbrıs sularının 40 mil açığındayken barış görüşmeleri yeniden başlayabilir mi ki? Türkiye'nin bu tavrının sonucunda kesinlikle aşılamaz sorunlar hasıl olmuştur. Sizin de hak vereceğiniz gibi tehditler altında barış görüşmek imkansızdır. Üstelik burada tehditlerin ötesinde uluslararası yasaların etkin şekilde tehdit edilmesi sözkonusu."

TÜRKİYE HAREKETE GEÇMİŞTİ

Türkiye cuma günü yayımladığı Navtex mesajıyla Fatih gemisinin 3 Mayıs-3 Eylül arasında Baf'ın batısındaki bölgede sondaj faaliyetleri yürüteceğini duyurmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Kuzey Kıbrıs'ı ziyaretinde benzer bir açıklama yapmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
'Kıyamet Ambarı' genişliyor
Ölümcül virüste gerileme