Bomba iddia! ABD'yi vuracak füzeler görüntülendi!

New York Times gazetesi, ABD’nin Körfez'e askeri yığınak yapmasının arkasında, İran ordusuna ait botlara füze yüklendiğine ilişkin uydu görüntülerinin olduğunu iddia etti.

GİRİŞ 17.05.2019 01:37 GÜNCELLEME 17.05.2019 09:41
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

ABD’nin İran’a karşı alarma geçerek Körfez bölgesine askeri yığınak yapmasını, İran ordusuna ait botlara füze yüklendiğine ilişkin uydu görüntülerinin tetiklediği ileri sürüldü.

 

 

Amerikan New York Times gazetesi, yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD’nin Körfeze askeri yığınak yapmasının arkasında, İran ordusuna ait botlara füze yüklendiğine ilişkin uydu görüntülerinin olduğunu iddia etti.

WASHİNGTON ALARMA GEÇTİ

 

 

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkililer, uydudan çekilmiş fotoğraflarda İran Devrim Muhafızları Ordusuna (DMO) ait botlarda füze tespit edildiğini ve bunun Washington’u alarma geçirdiğini öne sürdü.

KÜÇÜK BOTLARA MONTE EDİLMİŞ FÜZELER

Yetkililer, İran Devrim Muhafızlarının birkaç İran limanından küçük botlara monte edilmiş füzeleri yüklediğine dair görüntülerin bulunduğunu ileri sürdü.

Söz konusu görüntüleri, Körfez'deki ABD donanmasına bağlı gemilere saldırı planı olarak yorumlayan istihbaratın ayrıca ticaret gemilerine yönelik saldırı planlarına dair bilgiler de aldığı öne sürüldü.

Bunun yanı sıra, Irak’ta Şii milislerin Amerikan askerlerine saldırabileceğine dair bilgilerin de gelmesi, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve ABD Dışişleri Mike Pompeo’nun "İran’ın ABD hedeflerine yönelik bir hazırlık içinde olduğu" kanaatini güçlendirdiği iddia edildi. 

ABD yönetiminin bu bilgiler üzerinden alarma geçtiği ifade edilirken, yetkililer söz konusu uydu görüntülerinin ABD yönetiminin daha önce İran’dan hiç görmediği bir tehdidi algılamasına yol açtığını ifade etti. 

Yetkililer, ABD Dışişleri Bakanlığının Irak’ta acil olmayan personelini geri çekmesine ilişkin ise Pompeo’nun, İran tehdidine olması gerekenden fazla tepki gösterdiğini ve Iraklı yetkililerin Pompeo’ya o denli acil bir tehdidin söz konusu olmadığını söylediğini kaydetti.

KÖRFEZDE NE OLUYOR? 

ABD, geçen haftalarda İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla "USS Abraham Lincoln" Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü körfeze sevk etmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD'ye ait hedeflere saldırı hazırlığında bulunduğu iddiasıyla yaptığı bu sevkiyatın ardından "USS Arlington" amfibi çıkarma gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasının da bölgeye gönderildiğini duyurmuştu. 

Diğer taraftan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran'ın BAE açıklarında dört ticaret gemisine sabotaj yaptığını iddia etmişti.

Bunun üzerine ABD de bölgede İran’a gözdağı vermek üzere F-15 ve F-35 uçakları ile uçuşları gerçekleştirmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 77
 • Esnaf 4 ay önce Şikayet Et
  Keşke bir birlerini yeseler şii lerde Suriye de Irak ta çok katliam yaptılar bunlara musibet müstehaktır
  Cevapla
 • gakko 4 ay önce Şikayet Et
  B 52 bombardiman uçaklarini vurmaniz için S 400 almaniz lazim bir an önce yoksa şansiniz yok yada hangi havaalaninda ise füzelerle imha ediniz
  Cevapla
 • halk 4 ay önce Şikayet Et
  iranlı lan kaç defa batılılarla savaştınız. sizin tek düşmanınız müslümanlardır. afganistanı abd ye iran işgal ettirdi ırakı işgal ettirdi
  Cevapla
 • Absulhamid 4 ay önce Şikayet Et
  lan siyonizm usagi utanmiyormusun sen ..! hayret ya hayret ..
  Cevapla
 • sbulbul 4 ay önce Şikayet Et
  yala algı operasyonu. ırakta da aynı yalanı uydurup bomba yağdırdılar. abd + yalancı devlet
  Cevapla
 • Yunus 4 ay önce Şikayet Et
  Hangi islam alemi, Türkiyede başka islam alemi mi kaldı. Adı müslüman olan devleterin nasıl ABD uşaklığı yaptığı görülmüyor mu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MSB yayınladı! Teröristlerin imha anı böyle görüntülendi...
İlkay ve Emre Can'dan 'asker selamı' için skandal sözler