Kırımoğlu: Türkiye Kırım Tatarları'na yardımcı olacak!

Kırım Tatarları’nın manevi lideri olarak kabul edilen, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi Onursal Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye’nin Rusya makamlarının tutukladığı Kırım Tatarları’nın serbest bırakılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Kırımoğlu: Türkiye Kırım Tatarları'na yardımcı olacak!
Kırımoğlu: Türkiye Kırım Tatarları'na yardımcı olacak!
GİRİŞ 18.05.2019 13:36 GÜNCELLEME 18.05.2019 13:36
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kırımoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’yla iyi ilişkilerinden yararlanarak, Rus makamları tarafından tutuklanmış olan Kırım Tatarları’nın serbest bırakılmasına yardımcı olacağını ifade etti.

 

 

Halen 85 civarında Kırım Tatarı’nın tutuklu bulunduğunu hatırlatan Kırımoğlu, tutuklanan Kırım Tatarları’nın sayısının her geçen gün arttığını, Rus makamlarının hemen her gün Kırım Tatarları’nın evlerine baskınlar düzenleyip aramalar yaptıklarını kaydetti. 

KIRIMOĞLU: RUSYA’DAN SOYKIRIM TAZMİNATI İSTEMİYORUZ

 

 

Kırımoğlu, Kırım Tatarları’nın 18 Mayıs 1944’te Sovyet yönetimi tarafından Orta Asya’ya sürgüne gönderilişlerinin 75. yıldönümü konusunda yaptığı açıklamada da, Sovyet yönetiminin sürgün esnasında çok sayıda Kırım Tatarı’nın hayatını kaybetmesine neden olarak soykırım suçu işlediğine değinerek, soykırımın dünya çapında tanınmasını istediklerini, fakat Kırım Tatarları’nın bugünkü Rusya yönetiminden soykırım nedeniyle tazminat talebinde bulunmadıklarını söyledi.

Kırımoğlu, Kırım Tatarları olarak isteklerinin, Rusya’nın Kırım Yarımadası’ndan çekilmesi ve Kırım Tatarları’nın kendi topraklarında özgürce yaşama imkânına kavuşması olduklarını kaydetti.

POROŞENKO: HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da, Kırım Tatar sürgününün yıldönümü ile ilgili yaptığı açıklamada, olayları ‘soykırım’ olarak nitelendirerek, Ukrayna’nın, Sovyet yönetiminin suçlarını hiçbir zaman unutmayacağını ifade etti.

Ukrayna, 18 Mayıs’ta, Kırım Tatarları’nın sürgününün yıldönümünü anıyor. 18 Mayıs 1944’te, Kırım’ı Naziler’den geri alan Sovyet yönetimi, Kırım Tatarları’nı, Naziler’le işbirliği yapmakla suçlayarak Orta Asya’ya sürgüne göndermişti. Sürgün yolculuğu esnasında, Kırım Tatarları’nın yarısı, hayatını kaybetmişti. Kırım Tatarları’ndan boşalan evlere, Ruslar yerleştirilmişti.

Kırım Tatarları, ancak Sovyetler Birliği’nin dağılma aşamasına geldiği 1980’li yılların sonlarında Kırım’a dönme imkânına kavuşmuş, fakat bu sefer de, Kırım’da barınma sorunlarıyla karşılaşmışlardı.

Kırım, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, Ukrayna’da kalmış, fakat 2014 yılında Rusya yönetimi, Kırım Yarımadası’nı kendi topraklarına kattığını açıklamıştı. Söz konusu ilhak kararı, Türkiye ve dünya ülkeleri tarafından tanınmamaktadır.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
kırımoğlu naaziler
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Yla 8 ay önce Şikayet Et
    Bosna,Kırım çok çocuk yapın çok ve aile ve ev sohbetlerini çok yayın ,cemaat olun.
    Cevapla
  • Uğur 8 ay önce Şikayet Et
    Kendi aranızda karar alıp doğrudan her ailenin 1 veya 2 nesil 15 ila 20 çocuk yapmaları sağlanabilir ozaman bu hayalleriniz gerçekleşebilir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Olay 'Hafter' iddiası! Berlin'de de aynı şeyi yapmış!
Son dakika haberi: Bir ülkeden daha Türkiye'ye ortaklık teklifi