Hiç kimse böyle bir şey beklemiyordu! ABD'den İsrail'e ültimatom

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, 2020 mali yılı savunma bütçesine ilişkin yasa tasarısında Haifa Limanı'nı Çin’e kiralaması konusunda İsrail’e üstü kapalı olarak uyarıda bulundu.

Hiç kimse böyle bir şey beklemiyordu! ABD'den İsrail'e ültimatom
Hiç kimse böyle bir şey beklemiyordu! ABD'den İsrail'e ültimatom
GİRİŞ 16.06.2019 07:35 GÜNCELLEME 16.06.2019 07:35
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Komitede cuma günü onaylanıp Senato genel kuruluna gönderilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısında, İsrail’e yönelik yabancı yatırımlar konusundaki uyarı dikkati çekti.

 

 

Tasarının 1289’ncu bölümünde Haifa Limanı'na ilişkin "ABD’nin Haifa Limanı'nda gelecekte ileri deniz unsurlarını konuşlandırma konusunda menfaatleri olduğu ancak bu yasanın onay tarihi itibariyle Haifa Limanı'nın kiralanması konusunda ABD hükümetinin ciddi kaygıları olduğu, İsrail Hükümetini ülkedeki yabancı yatırımın güvenlik konusundaki yansımalarına ilişkin uyarması gerektiği, Senato'nun kanaatidir" ifadeleri yer aldı.

Tasarıda Haifa Limanı'nın Çinli Shanghai International Port Group'a 2021 itibariyle 25 yıllığına kiralanmasına atıf yapılıyor.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın da mart ayında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu Çin ile ticari ilişkilerini geliştirmesinin ABD ile İsrail arasındaki güvenlik işbirliğine zarar vereceği konusunda uyardığı iddia edilmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da aynı konuda İsrail yönetimine baskı yaptığı ileri sürülmüştü.

İsrail’in Çin ile ticari ilişkilerine son yıllarda hız verdiği gözden kaçmazken ekim ayında Netanyahu, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Wang Qishan ile Kudüs’te üst düzey bir ekonomi zirvesinde bir araya gelmiş ve bu yıl içinde iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasını da nihayete erdirmiş olacaklarına işaret etmişti.

ABD’nin rahatsızlığını gidermek üzere İsrail yönetiminin Çin ile bazı ticari ilişkilerini belirli ölçüde azaltabileceğine ihtimal verilirken ancak Haifa Limanı ihalesinin geri almasının Çinli şirketin limanda inşaata başlaması dolayısıyla oldukça zor olacağı kaydediliyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Müntakim olan ALLAH 8 ay önce Şikayet Et
  sionist alçaklar ABD den artık dünyayı yönetmeyecek. şaşırdıkmı.sende havlamaya devam et gerzek evanjelist trump...!!-:))
  Cevapla
 • Mizah 8 ay önce Şikayet Et
  La trampet , İsrail ABD'yi her türlü pisliğin ve savaşın içine soktuğu yetmediği gibi , ülkedeki Yahudilerle faiz ve bono üzerinden ABD'yi batıracak. İşi bittiğinde sövüşleyecek başka bir taşıyıcı bulacak. Yahudi'nin dostu yoktur. O sadece kanını emeceklere dost gözükür.
  Cevapla
 • melez 8 ay önce Şikayet Et
  yahudiler yadım gördükleri her ülkeyi en sonunda satmıştırlar bunun çok örnekleri vardır hitler neden yahudieri katletti bir araştırın bakalım onlara çok güvenmeyeceksin.
  Cevapla
 • Yusuf 8 ay önce Şikayet Et
  ABD İsrail e Ültimatom verdi " Lütfen sizden rica ediyoruz şayet mümkün ise ÇİN' e kiralamayınız gerekirse kira parasını biz veririz sevgi ve saygılar ile "
  Cevapla
 • Ddd 8 ay önce Şikayet Et
  Zalim terör düzeni çatırdıyor. İnşallah 2. Dğnya savaşındaki gibi birinizi yersiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dev maç nefes kesti! Kartal, Sörloth'u durduramadı
Esed rejimi yine saldırdı! Suriye'den bir acı haber daha