Yunanistan kararını verdi! Türkiye'ye iadelerini hızlandırıyorlar

Yunan hükümeti, Avrupa sınır koruma ajansı FRONTEX ile iş birliği ve Yunan Sahil Güvenlik imkanlarını artırarak, Ege Denizi'ndeki devriyelerin sıklaştırılmasına karar verdi. Yunanistan'da göçmen meselesini gündemine alan yeni hükümet, Türkiye-Avrupa Birliği arasındaki göçmen mutabakatını tamamen uygulamaya koyarak, göçmenlerin Türkiye'ye iadesini hızlandırmayı planlıyor.

Yunanistan kararını verdi! Türkiye'ye iadelerini hızlandırıyorlar
Yunanistan kararını verdi! Türkiye'ye iadelerini hızlandırıyorlar
GİRİŞ 16.07.2019 11:30 GÜNCELLEME 16.07.2019 13:13
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Partisi Yeni Demokrasi (ND) tek başına iktidara gelen Başbakan Kiriakos Miçotakis, göç konusuna ilişkin bir dizi toplantı gerçekleştirdi.

 

 

Önce AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan sorumlu üyesi Dimitris Avramopoulos ile bir araya gelen Miçotakis, daha sonra Kamu Güvenliği Bakanı Mihalis Hrisohoidis, Göç Politikalarından sorumlu Bakan Vekili Yorgos Kumuçakos ve Gemicilik ve Denizcilik Bakanı Yannis Plakiotakis'in aralarında bulunduğu heyet ile toplantı düzenledi.

Başbakanlık tarafından görüşmelere ilişkin yapılan açıklamaya göre, toplantıda göçmen sorunu hakkında 6 maddelik öncelik listesi oluşturuldu.

 

 

Hükümetin, Avrupa sınır koruma ajansı FRONTEX ile iş birliği ve Yunan Sahil Güvenlik imkanlarını artırarak, Ege Denizi'ndeki devriyeleri sıklaştırılmasına karar verildi.

Açıklamada, göçmen mutabakatının tam olarak uygulanmasıyla Yunan adalarında tutulan göçmenlerin iltica işlemlerinin ve sığınma hakkı alamayan göçmenlerin Türkiye'ye iadelerinin hızlandırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Öte yandan, başta sahipsiz göçmen çocuklar ve hassas grupların yaşam şartlarının iyileştirilmesinin yanı sıra Sisam (Samos) Adası'ndaki kapasitesi yetersiz kalan mülteci kampını yeniden düzenleme çalışmalarının hızlandırılması kararlaştırıldı.

15 BİN GÖÇMEN ZORLU KOŞULLARDA YAŞIYOR

Sivil toplum örgütlerine göre, yaklaşık 15 bin göçmen, Midilli, Sakız, Sisam gibi adaların bulunduğu noktalarda zor yaşam koşulları altında tutuluyor.

Yunanistan'da iltica hizmetlerinin yetersizliği ve uzun bürokratik süreçler nedeniyle, yeni gelen bir göçmenin ilk iltica mülakatına girebilmesi için bir yılı aşkın süre beklemesi gerekiyor.

Ülkede bulunan toplam mülteci sayısının 70 binin üzerinde olduğu belirtiliyor. Türkiye-AB mutabakatının üzerinden geçen 2,5 yıllık sürede, iade edilen göçmenlerin sayısı yaklaşık 2 bin oldu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Ne güzel anlașma 6 ay önce Şikayet Et
  Bizler Ensar suriyeliler Muhacir, bu sebepten dolayidirki, bir tane bile suriyeli göndermeyiz türkiyeden. Ne güzel bir anlașma yaptik. Daha dur bu neki anlașmanin içinde avrupadan sınır dıșı edilen suriyelileri almakta var türkiyeye.
  Cevapla
 • Erkk 6 ay önce Şikayet Et
  Davutoğlu'nun AB ile imzaladığı ve 'başarılı bir pazarlık (Kayseri usulü)' şeklinde lanse ettiği anlaşma esas itibariyle dönemin konjüktürü ile birlikte ele alındığında, beceriksizliğin ispatı niteliğindedir. Ak Partideki popülüst politikaların da Davutoğlu döneminde başladığını ve anılan popülüst politikaların ülkemiz ekonomisini ne hale getirdiği apaçık ortada olduğundan Davutoğlu dönemi ülkemize büyük zararlar vermiştir.
  Cevapla
 • Elif 6 ay önce Şikayet Et
  Ya sen siyasetten hiç anlamiyorsun, veya yapilan yanliș siyaseti birilerinin üzerine atmak için bahane bulmușsun. ,,davutoglu veya Binali yildirim dönemi diye birșey olmadigini senden bașka herkes biliyor.
  Cevapla
 • KaraKartal 6 ay önce Şikayet Et
  Önce beslediğiniz teröristleri iade edin. ondan sonra kapılar sonuna kadar açılsın..
  Cevapla
 • Anti satan 6 ay önce Şikayet Et
  Bunların amacı sadece göçmenleri engellemek teröristi haini bize teslim edeceğini düşünüyorsanız çok safsınız demektir.
  Cevapla
 • vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Hainleride iade edin yoksa mit gelir paketler alır sabrımızı zorlamayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence'e büyük şok! Eli havada kaldı
Rumlardan ortalığı karıştıran açıklama: Türkiye bilgilerimizi kopyaladı