Trump'a soğuk duş! Hesapları alt üst oldu

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump'ın iki kez veto ettiği ABD'nin Suudi Arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını engelleyecek 3 tasarıyı tekrar onayladı.

Trump'a soğuk duş! Hesapları alt üst oldu
Trump'a soğuk duş! Hesapları alt üst oldu
GİRİŞ 18.07.2019 07:14 GÜNCELLEME 18.07.2019 07:23
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada ilk iki tasarı 190 "hayır" oyuna karşılık 238 "evet" oyu ile geçerken, üçüncü tasarı ise 190'a karşı 237 "evet" oyu ile onaylandı

 

 

Oylamaya ilişkin açıklama yapan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel, Körfez Bölgesi'ndeki ABD müttefiklerinin Yemen'deki İran destekli Husiler tarafından tehdit altında olduğunun farkında olduğunu ancak yapılan insan haklarıihlallerini de göz ardı edemeyeceklerini vurguladı.

Engel, "Bölgedeki iş birliğimiz, müttefiklerimiz tarafından işlenen sivil katliamlara göz yumacağımız anlamına gelmiyor. Kafamızı çevirerek başkanın kongre üzerinde güç gösterisi yapmasına izin vereceğimiz anlamını taşımıyor. (Trump) yönetimi değerler adına ayağa kalkmıyorsa, kongre kalkmalı ve kalkacak." ifadelerini kullandı. 

 

 

Dört Cumhuriyetçi vekilin de destek verdiği tasarı, daha önce aynı tasarıyı iki kere veto eden Trump'a üçüncü kez gönderilecek.

SENATO'DA KABUL EDİLMİŞTİ

ABD yönetiminin, Yemen'de devam eden savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm askeri unsurlarını 30 gün içinde geri çekmesini öngören yasa tasarısı, 13 Mart'ta Senato'da kabul edilmişti.

Tasarı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan politikasına önemli bir karşı çıkış olarak nitelendirilmişti.

Söz konusu tasarıda, El Kaide ile savaşanlar hariç, Yemen'deki savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri unsurlarının 30 gün içinde geri çekilmesi öngörülüyor.

ABD yönetiminin Suudi Arabistan'a Yemen'de devam eden savaşta verdiği destek uzun süredir Kongrede tartışmalara neden olmuş, geçen aralık ayında Senatoda kabul edilen benzer bir tasarı, o zaman Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde kabul edilmemişti. 

Kasım ayında yapılan Kongre ara seçimlerinin ardından yenilenen Senato ve Temsilciler Meclisinde söz konusu Yemen tasarısının yeniden gündeme geleceği belirtilmişti.

Şubat ayı içinde ABD'nin Yemen'de devam eden savaşta Suudi Arabistan'a verdiği askeri desteği kesmesini öngören ayrı bir yasa tasarısı, Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti.

YORUMLAR 8
 • ziyag 6 ay önce Şikayet Et
  sanki kendileri binlerce sivil öldürmemişler gibi insan hakkı ihlalinden bahsediyorlar. abd yeryüzünden silinmeden insanlığa rahat yok
  Cevapla
 • zalo han 6 ay önce Şikayet Et
  danışıklı döğüş, it iti ısırmaz.
  Cevapla
 • SARMISAK 6 ay önce Şikayet Et
  ABD deki silah tücarları abd yi çıkmaza sürüklüyor ....ABD ye karşıt devletler , silah alımında başka pazarlar arayışındalar . Çünkü bana göre ABD nin silah satış pazarları daralıyor . ABD senatosunun aldığı yanlış ve tutarsız kararlar ABD yi çıkmaza hatta felakete sürüklüyor . ABD mum gibi eriyor farkında değiller ......
  Cevapla
 • Pırasa 6 ay önce Şikayet Et
  Daha da eriyecek. Döktüğü onca mazlumun kanını elbet bir gün Allah soracaktır.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 6 ay önce Şikayet Et
  Allah'ın vadettiği zenginliklerine sahip Suudi Arabistan "son model arabalar, altından kulozet takımlarına defi hacetlerde" el altından İsraille onla bunla aşna fişna ilişkiler kurdular. Ortadoğuda "MÜSLÜMANI MÜSLÜMANA KIRDIRMA PROJESİNİN" bir parçası oldular. Kendilerine düşman bellettirilen İran ın başı belaya girsin diye "Irak, Suriye, Türkiye ve İRAN üzerinde kurulacak bir Kürdistan'a evet dediler. Dolaylı olarak ; "21nci yüzyıl Anadolu'nun ve Ortadoğu'nun Hristiyanlaştırılması yüzyılı olacak diyen Vatikana ve aynı ırkdan oldukları açıklanan Kürtleri kullanan İsrailin "Vadedilmiş toprakları işgali için uygun zemin" yarattılar
  Cevapla
 • ihsan 6 ay önce Şikayet Et
  başka yoldan satar bu keriz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Erdoğan açık açık söyledi: Onların parasıyla ayakta duruyor!
Depremzede iftirasını atan Serdar Akinan'dan kameralar önünde ABD itirafı!