Trump fitili ateşledi! Tepkiler çığ gibi!

Avrupa Birliği (AB), ABD'nin idam cezası alan mahkumların infazlarına yeniden başlayacak olmasına "şiddetle karşı çıktığını" bildirdi. Önceki gün de BM federal hükümetin idam cezasının uygulanması yönündeki kararına tepki göstermişti.

Trump fitili ateşledi! Tepkiler çığ gibi!
Trump fitili ateşledi! Tepkiler çığ gibi!
GİRİŞ 27.07.2019 06:17 GÜNCELLEME 27.07.2019 06:56
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

AB Komisyonu Sözcülüğünden yapılan açıklamada, ABD'nin 2003 yılından bu yana ilk kez idam cezası alan mahkumların infazlarına yeniden başlayacağını duyurmasına ilişkin, "Bu karar, hem ABD'de hem de dünyada ölüm cezasını ortadan kaldırma eğilimindeki artışla çelişiyor." ifadelerine yer verildi.

 

 

Açıklamada, ölüm cezasının, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne aykırı bir ceza olduğu belirtilerek, "AB, ölüm cezasına şiddetle karşı çıkmakta ve bunun dünya çapında kaldırılması için çalışmaya devam edecek." ifadesi kullanıldı.

DEMOKRATLARLA YENİ KRİZ

 

 

Söz konusu kararın, 2020'deki başkanlık seçimleri öncesinde özellikle uyuşturucu kartelleri ve adam öldürme suçlarına karışan çeteler için idam cezası isteğini dile getiren ABD Başkanı Donald Trump ile Demokratlar arasındaki tartışmaları alevlendirmesi bekleniyor.

Nitekim, Demokrat başkan aday adaylarının neredeyse tamamı, başkan seçilmeleri halinde idam cezasını ilgili federal kanunlardan çıkarmayı vadediyor. Buna karşı çıkan Trump ise idam cezasının uygulama alanının genişletilmesini istiyor.

Senato Adalet Komitesinin Demokrat üyesi Dianne Feinstein, federal hükümetin büyük bir yanlış yaptığını savunurken, Demokrat başkan aday adayları da açıklamalarıyla karara tepki göstermişti.

BM'DEN DE TEPKİ GELDİ

Öte yandan dün de BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq da federal hükümetin idam cezasının uygulanması yönündeki kararına tepki göstermişti.

Haq, BM'nin dünyanın neresinde olursa olsun idam cezasının uygulanmasına karşı olduğunu ve bütün ülkelerin bu uygulamaya kesinlikle son vermesi gerektiğini söyledi.

ABD'de halen 29 eyalette idam cezası uygulanıyor ve federal kanunlara göre cezalar "pentobarbital" adlı zehirli iğne kullanılarak infaz ediliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Kamil 5 ay önce Şikayet Et
  Bu ne tiyatro Avrupa ? Mısırda, Bangledeşte sizin darbecilerin yaptığı idamlara niye ses çıkarmıyorsunuz ?
  Cevapla
 • TOSUN 5 ay önce Şikayet Et
  katiller ne oluyor onlar öldürünce öldürülenler hiç hesaba konmuyor onların hakkını dünyada katiller kadar savunan sesi gür çıkan bir kuruluş yok
  Cevapla
 • M. Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Keşke bizde de olsa....
  Cevapla
 • Necati 5 ay önce Şikayet Et
  Biz de idam isteriz! Bilhassa Pekaka vekilleri için! CIA işbirlikçisi fettöş bombardımancılar için!
  Cevapla
 • Nazmi 5 ay önce Şikayet Et
  Bir mahkuma 50 kez müebbet cezası verildiğini ilan etmek, idamın yerini tutacak bir kararın hukukta bulunamadığını itiraf etmek demektir. Binaenaleyh idam hukukun temel ilkelerindendir AB kabul etmese bile!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem vergileriyle ne yapıldı? İşte yanıtı
Deprem sonrası mide bulandıran oyun! Bu kadar da olmaz...