KKTC'den sert tepki: Kuru gürültüye pabuç bırakmayız!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis’in, Kıbrıs ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Başbakan Tatar, KKTC ve Türkiye’nin, küçük Yunanistan ile Rum kesiminin ‘kuru gürültülerine’ dün olduğu gibi, bugün de yarın da pabuç bırakmayacaklarını söyledi.

KKTC'den sert tepki: Kuru gürültüye pabuç bırakmayız!
KKTC'den sert tepki: Kuru gürültüye pabuç bırakmayız!
GİRİŞ 30.07.2019 12:12 GÜNCELLEME 30.07.2019 12:12
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Tatar, Yunanistan’da iktidarlar değişse de Yunan politikacıların Kıbrıs’la ilgili hayalleri ve yanlış politikalarının değişmeyeceğinin bir kez daha gösterilmiş olduğunu kaydetti.

KKTC Başbakanı Tatar, “Miçotakis, ‘Yunanistan dış politikasının en üst stratejik talebi Türk işgaline son verilmesidir’ derken, tarihi gerçekleri göz ardı ediyor. Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin, Yunanistan’ın 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ı Helen yapmak üzere gerçekleştirdiği kanlı darbe üzerine, Kıbrıs Türk Halkı’nın çağrısı üzerine, bizlerin can ve mal güvenliği için, garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs’a geldiğini inkâra kalkışıyor ama boşuna gayret gösteriyor” dedi.

Başbakan Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nün yayınladığı yazılı açıklamada “Yunan Başbakanı ne kadar inkâr etmeye, gerçekleri çarpıtmaya çalışırsa çalışsın, Türkiye, Kıbrıs’ın faşist Yunan Devleti’nin hegemonyasına girmesini engellemiş, Kıbrıs Türkü’nü katliamlardan korumuş, Yunanistan’a demokrasinin geri gelmesini sağlamıştır” ifadeleri kullanıldı.

'BABANI TÜRKİYE KURTARDI'

Başbakan Tatar, “Miçotakis unutmasın ki, cunta idaresinden kaçan babası, eski Yunan başbakanlarından Konstantin Miçotakis, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesinden sonra cuntanın çökmesi sonucu, Yunanistan’a dönebilmiştir. Yunanistan’ın yeni başbakanının diğer bir iddiasına göre, modası geçmiş garantiler kaldırılmadan Kıbrıs sorununun çözümünün manası yoktur. 

"KIBRIS HALKI TÜRKİYE'Yİ İSTİYOR

"Kıbrıs Türk halkının ezici çoğunluğu ise Miçotakis’in aksine, ‘Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi bizim için yegâne güvencedir. Biz bunun dışındaki bir sisteme asla güvenmeyiz. Türkiye’nin garantörlüğünün modası geçmedi. Tam tersine, bugün Kıbrıs’ta kan dökülmüyor, ateşkes devam ediyorsa, bu Türkiye’nin garantisi sayesindedir’ diyor.  Dolayısıyla, Yunanistan’ın, Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarma istemi art niyetli olduğu kadar Kıbrıs Türk halkının beklentileri ile asla örtüşmemektedir. Bu arada, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle tehdide kalkışan, gerekirse güç kullanabileceklerini ima eden, AB’yi yardıma çağıran Yunanistan ve Rum tarafı bilmelidir ki bizi ve Türkiye’yi, Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumaktan uzak tutmaları da mümkün değildir” dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • muhterem 6 ay önce Şikayet Et
  seviyorum bu adamı vatan perver başkan biz kıyamete kadar yanızdayız kıbrız bizim vatanımızın parçası türk milleti ayrı bir devlet olarak asla görmemiştir
  Cevapla
 • Türk Milleti 6 ay önce Şikayet Et
  Biz olduğumuz sürece size kimsenin zarar vermesine izin vermeyiz
  Cevapla
 • kaan.bozok 6 ay önce Şikayet Et
  bu gercekden kotu bir haber
  Cevapla
 • ahmo 6 ay önce Şikayet Et
  aferin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan çağrı yaptı: Şimdi tam zamanı yoksa geç kalırsınız
PKK çökme noktasına geldi: Demirtaş'ın terörist kardeşi sürekli çağrı yapıyor