KKTC Başbakanı resmen açıkladı: Büyük kısmı Osmanlı malı!

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, CNN Türk'e açıklamalarda bulundu. Kapalı Maraş ile ilgili konuşan Tatar,"Rumlarla ortak komiteyi kabul edemeyiz" dedi.

KKTC Başbakanı resmen açıkladı: Büyük kısmı Osmanlı malı!
KKTC Başbakanı resmen açıkladı: Büyük kısmı Osmanlı malı!
GİRİŞ 31.07.2019 11:41 GÜNCELLEME 31.07.2019 11:58
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

CNN Türk'te açıklamalarda bulunan KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

DOĞU AKDENİZ'DE SONDAJ GERİLİMİ

Tatar, Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri ile ilgili, "Türkiye'nin kararlı adımı çok önemli. Kıbrıs Türkleri haklarını yedirtmeyecek. Çatışma kültürüne karşı dik durmalıyız. Bölgede büyük bir zenginlik olduğu belli. Rum kesiminin söylemlerine hayret ediyorum. Rum kesiminin söylemleri hukuk dışı" dedi.

 

 

KIBRIS MÜZAKERELERİ

Kıbrıs müzakerelerinde Rum kesiminin "Türkiye'nin garantörlükten vazgeçmesi, Maraş'ın kapalı kalması" gibi taleplerde bulunmasını değerlendiren Tatar, "9 Ağustos'taki görüşmeden bir şey çıkmaz. Artık uyanın, Kıbrıs'ta iki devlet var. Miçotakis'in dediği modası geçmiş garantörlük. Türkiye'nin garantörlük hakkında vazgeçemeyiz" dedi.

KAPALI MARAŞ

Kapalı Maraş'ın açılması için gerekli işlemlerin ve envanter çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten Tatar, "Malların iadesi söz konusu olabilir. Oradaki malların büyük kısmı Osmanlı malı. Rumlarla ortak komiteyi kabul edemeyiz. Sahil turizmi ve KKTC turizmi  için çok değerli bir yer. Kendi finansmanını kendi içinde yaratacak" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Gerçekler 6 ay önce Şikayet Et
    Kıbrısın tamamı Türkiye'ye aittir. Osmanlıdan kalma kan hakkıyla bizimdir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
HDP'den skandal iddia! Valilik görüntüleri paylaştı
Ahmet Hakan'dan Özkök'e: Bize bunlarla gelme Hilmi Paşa!