Esed ordusu şehre girdi! TSK konvoyuna saldırı! Putin'den ilk açıklama

Esed rejimi saldırı başlattığı İdlib'in Han Şeyhun kentine tamamen girdi. Şehrin güneyinde TSK'ya ait bir üs bulunuyor. TSK üssüne giden yollar rejim tarafından kontrol altına alınırken, saldırının genişlemesi durumunda üssün tamamen kuşatılma tehlikesi var. Öte yandan dün Türk konvoyuna yapılan saldırının ardından Putin, ABD ve BM'den peş peşe açıklamalar yapıldı.

Esed ordusu şehre girdi! TSK konvoyuna saldırı! Putin'den ilk açıklama
Esed ordusu şehre girdi! TSK konvoyuna saldırı! Putin'den ilk açıklama
GİRİŞ 20.08.2019 10:01 GÜNCELLEME 21.08.2019 11:18
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

Rusya'nın desteğiyle İdlib'de ilerleyen Esed rejimi kentin güneyindeki Han Şeyhun ilçesine girmek için saldırı başlatmıştı. Öyle ki rejime ait savaş uçakları, dün, Han Şeyhun'un yaklaşık 10 kilometre güneyindeki Morek ilçesinin güneydoğusunda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait bir gözlem noktasına yapılan askeri sevkiyat konvoyuna saldıracak kadar ileri gitmişti.

 

 

Savaş uçakları TSK konvoyuna saldırdı, vurdular! Türkiye'den açıklama

ESED ORDUSU ŞEHRE GİRDİ

Bu gelişmeler yaşanırken gece saatlerinde rejim ordusu Rusya'nın desteğiyle Han Şeyhun'a girdi. Kent tamamen Esed'in eline geçerken, TSK üssüne giden ana yollar rejim tarafından kontrol altına alındı. Böylelikle Morek'teki Türk gözlem noktasırejim güçleri tarafından kuşatılmış oldu.

Esed rejiminin kenti almadan önceki son durumu gösteren harita...

Esed rejiminin kenti almadan önceki son durumu gösteren harita...

PUTİN, BM VE ABD'DEN AÇIKLAMA

Esed rejiminin saldırısı sonrası Rusya, ABD, ve BM'den açıklamalar yapıldı. Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Rus lider Vladimir Putin, burada yaptığı açıklamada, "Önceden teröristler, İdlib'in yüzde 50'sini kontrol ederken, şu anda ise yüzde 90'ını kontrol ediyor ve saldırılar bu bölgeden düzenleniyor. İdlib'deki teröristler, buradan dünyanın farklı bölgelerine de hareket ediyor. Bu çok tehlikeli bir şey. İdlib'de bize ait hava üssüne birçok saldırı girişimi oldu. Bu nedenle Rusya, Suriye ordusunun İdlib'deki teröristlere karşı çabalarını destekliyor" derken, ABD ve BM saldırıyı kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "Esed rejimi ve müttefikleri İdlib'de sağlanan ateşkese hemen geri dönmelidir. Bugün Türk konvoyuna yapılan hain hava saldırının ardından siviller, insani yardım ekipleri ve binalar acımasızca hedef alındı. Bu bitmesi gereken şiddeti kınıyoruz" ifadelerini kullanırken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de, "Türk askeri konvoyuna yönelik hava saldırısı ve saldırının neden olduğu zayiat, son derece endişe verici" dedi.

HAN ŞEYHUN'UN ÖNEMİ

Söz konusu ilçe, 4 Nisan 2017'de Esed rejiminin düzenlediği kimyasal silah katliamıyla 100 kişiyi öldürmesinin ardından dünya gündemine oturmuştu.

ABD, 7 Nisan'da rejime ait Şayrat askeri hava üssünü vurmuş, Birleşmiş Milletler (BM) ile Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (KSYÖ) ortak soruşturma misyonu (JIM), 27 Ekim 2017'de de saldırının rejim tarafından düzenlendiğini doğrulamıştı.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında Han Şeyhun'u da içeren alanı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan etmişti.

Ancak Han Şeyhun, Esed rejimi ve destekçilerinin yoğun saldırılarının hedefi olmaya devam etti.

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
ETİKETLER
idlib
YAZDIR
YORUMLAR 76
 • Ali işiten 1 ay önce Şikayet Et
  Domizdan post, Gavurdan dost olmaz. Vadeli bir planla Türkiyeyi paylaşacaklar. Dini-imanı DÜNYA olmuş bir kavimin başına hayr gelmez
  Cevapla
 • halil halil 1 ay önce Şikayet Et
  ABD Surıyeye 3000 TIR Askeri Malzeme indirirken seyredeceksin, şimdi de melul melul bakaçaksın. Suyu baştan kesicen. KORKAK her gün Cesur 1 gün ölür, demişler. Askerimizi en-en, kıdım-kıdım öldürüyorlar. Dost kim ? Düşman kim ? Belli edilmeli.
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  İdlibden ağır silahlar ve savaşçı gruplar çıkarılmıştı. Neden geri dönmelerine ve o sivil olması gereken bölgeyi cepheye dönüştürmelerine izin verildi ? Olacağı buydu, şimdi gene göç bekleyeceğiz galiba.
  Cevapla
 • Gökoguz 1 ay önce Şikayet Et
  Savasmak gerekiyorsa savasalim, korkunun kimseye faydasi yok. Kaderde ölmek varsa en azindan bosa ölmyeyim, ben hazirim.
  Cevapla
 • osman 1 ay önce Şikayet Et
  Ş u kesinki siyonist suudun ajanları el kaide çeteleribaşta hts olmak üzere kenndi adi menfaatleri için Suriyelileri ateşe atıyor.
  Cevapla
 • bztt 1 ay önce Şikayet Et
  suudlardan nefret ettimm
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CEP'te büyük indirim! Telefon fiyatları
O ünlülerin hayatını bu diziler değiştirdi!