S. Arabistan'dan İİİT'ye olağanüstü toplantı çağrısı

Suudi Arabistan, İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT), İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'nin ABD yönetimiyle koordineli şekilde "ilhak edileceği" yönündeki açıklamasını görüşmek için olağanüstü toplantı çağrısında bulundu.

S. Arabistan'dan İİİT'ye olağanüstü toplantı çağrısı
S. Arabistan'dan İİİT'ye olağanüstü toplantı çağrısı
GİRİŞ 11.09.2019 06:27 GÜNCELLEME 11.09.2019 06:27
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi Arabistan'dan yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun açıklamasının şiddetle kınandığı kaydedildi.

İsrail açıklamasının tamamen geçersiz olduğu, Filistin halkına yönelik ciddi tehlike taşıdığı, BM Antlaşması, uluslararası hukuk ilkeleri ve normlarının açıkça ihlali anlamına geldiği kaydedildi.

Netanyahu'nun söz konusu açıklamasının kalıcı ve adil bir barış için harcanan tüm çabaları çökerteceği ifade edilen açıklamada, İsrail'in emrivaki dayatma girişimlerinin Filistin halkının sabit ve koruma altındaki haklarını yok edemeyeceği vurgulandı.

Tüm ülkelerden, uluslararası kurum ve kuruluşlardan Netanyahu'nun açıklamasını kınamaları ve reddetmeleri istenilen açıklamada, İİT'ye de dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı çağrısında bulunuldu.

Netanyahu, dün düzenlediği basın toplantısında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin "İsrail'e ilhakı" için ABD Başkanı Donald Trump'ın hazırladığı ve "Yüzyılın Anlaşması" olarak nitelendirilen planın "eşi görülmemiş bir fırsat" olduğunu iddia etmişti. Netanyahu ayrıca, yeniden seçilmesi halinde "kısa süre içerisinde" Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'ni ABD yönetimiyle koordineli şekilde "İsrail'e ilhak edeceğini" dile getirmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • MHP 5 ay önce Şikayet Et
  Israil pas attı suudlar şutu çekti ama yemezler... bu bölgede kalede Türkiye var hele filistin ve kudüs meselesinde.
  Cevapla
 • Arif kara 5 ay önce Şikayet Et
  Sahibinize havlıyorsunuz, itlaf edilirsiniz sonra.
  Cevapla
 • Lazalim 5 ay önce Şikayet Et
  Büyük bir ihtimalle ilhakın bir an önce gerçekleşmesi için İslam ülkelerini ikna için çağırıyorlardır zira Amerika ile dünyayı ne güzel yönetiyorlarmıştı.
  Cevapla
 • misafir 5 ay önce Şikayet Et
  toplanıp, konuşup, dağılacaklar.
  Cevapla
 • VATANDAŞ 5 ay önce Şikayet Et
  niye üzüldün ki ortak değilmiydiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mustafa Elitaş'tan çok önemli açıklamalar: Askerler Meclis'e gelip tehdit etti
Komşusu gizli kameraya aldı... Bu görüntüler dünyayı salladı!