Merkel duyurdu! Suudilere silah satılmayacak

Başbakan Merkel, Almanya'nın Suudi Arabistan'a silah satışlarını durdurma kararını değiştirmeyeceğini söyledi. Berlin, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi sonrasında Riyad'a silah satışlarını tümüyle durdurmuştu.

Merkel duyurdu! Suudilere silah satılmayacak
Merkel duyurdu! Suudilere silah satılmayacak
GİRİŞ 17.09.2019 16:49 GÜNCELLEME 17.09.2019 17:07
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'in Suudi Arabistan'a silah ihracatını durdurma kararında bir değişikliğe gitmeyeceğini söyledi. Ürdün Kralı II. Abdullah ile Berlin'de yaptığı görüşme sonrası bir açıklama yapan Merkel "Federal hükümetin tutumunu değiştirmesi için şu anda herhangi bir koşul göremiyorum" dedi. Başbakan kararının şekillenmesinde Yemen'deki çatışmaların rol oynadığını belirtti.

 

 

Merkel konuşmasında hafta sonunda Suudi Arabistan'daki iki büyük petrol tesisine düzenlenen saldırılara da değindi. Almanya Başbakanı, saldırıların "Yemen ihtilafına diplomatik bir çözüm bulmak için, her ne kadar son derece zor gözükse de şu anda herkesin mümkün olan her şeyi yapmak zorunda olduğunu bir kez daha" gösterdiğini söyledi.

MERKEL: BEKLEYECEĞİZ

Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yönelik saldırıların "elbette kınanmaya değer" olduğunu belirten Merkel bir tarafı suçlamaktan ise kaçındı. Merkel federal hükümetin konuya nasıl yanıt verilmesi gerektiği konusunda "kesin bir yaklaşım" belirlemek için tarafların sunacağı bilgileri bekleyeceğini söyledi.

 

 

Henüz saldırıya ilişkin ortada "nihai bir tablo olmadığını" belirten Merkel gelişmeleri bölgedeki gergin durumun geniş bağlamı içerisinde ele alınması gerektiğini söyledi.

Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik'ten milletvekili Jürgen Hardt, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine yönelik saldırılar sonrasında Almanya'nın Suudi Arabistan'a silah satışlarına tekrar başlaması gerektiğini söylemişti. Hardt "Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin kendisini korumasının Almanya'nın kendi istikrar çıkarlarına" olduğunu belirtmişti.

CDU milletvekili Hardt "O nedenle silahlanma işbirliğimizi yeniden gözden geçirmeliyiz" diye konuşmuştu.

KAŞIKÇI CİNAYETİNDEN BERİ SATIŞLAR DURDU

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) oluşan Alman hükümeti Mart 2017'deki koalisyon pazarlıkları sırasında Yemen savaşına "dolaysız" bir biçimde taraf olan ülkelere silah ihracatının durdurulması konusunda mutabık kalmıştı.

Alınan karar imzalanan koalisyon sözleşmesine de yansımış ancak metinde silah ihracatına imkan veren çeşitli boşluklar da bırakılmıştı. Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülmesi üzerine hükümet Kasım 2018'de Suudi Arabistan'a silah satışlarının tümüyle durdurmuştu.

Alınan karar bu yılın Mart ayında altı ay süreyle uzatılmıştı. Sürenin yeniden uzatılıp uzatılmayacağına 30 Eylül tarihinde karar verilecek.

Suudi Arabistan'da devlete ait petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesise Cumartesi günü sabaha karşı silahlı insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlenmişti. Saldırının sorumluluğunu Yemen'deki İran destekli Şii milisleri üstlenmişti. Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri koalisyonun sözcüsü Turki el Maliki ise dün saldırının Yemen kaynaklı olmadığını açıklamıştı. Açıklamada saldırının İran silahlarıyla yapıldığı belirtilmişti. ABD de saldırıdan İran'ı sorumlu tutuyor.

KAYNAK: DW TÜRKÇE
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Hacivat 4 ay önce Şikayet Et
  Almanya öldürücü silah yapmada uzmandirlar suudi arabistana hep silah sattilar 3 veya 5 ay satmaz ondan sonra satmaya baslar ondan sonra insan hakki insan hakki diye anirirlar silahi yapan satan hep almanya ölen hep müslüman gariban örnek irak suriye jogoslavya eski örnekleri saymaya gerek varmi 1 dünya savasi ikinci dünya savasi hep savaslari almanya baslatmistir 3 dünya savasinida almanya vekiliyle baslatacak sonra kendisi girecek
  Cevapla
 • Salih 4 ay önce Şikayet Et
  Buna kimse inanmasin Silahlari Afrikada kurduklari Fabrikan ( Reinmetall) üzerinden yine satiyorlar.
  Cevapla
 • Buse 4 ay önce Şikayet Et
  Batı battı batacak yükseliş Doğudan
  Cevapla
 • Murat 4 ay önce Şikayet Et
  Büyük ülkelerden en temiz en hak siyaseti yapan Almanya
  Cevapla
 • ...... 4 ay önce Şikayet Et
  Gercekden cok temiz siyaset bütün vatan hayinlerini koruyup kolluyor PKK.fetö
  Cevapla
 • Amca 4 ay önce Şikayet Et
  Tabi tabi
  Cevapla
 • Bahri 4 ay önce Şikayet Et
  Sakın insanlıklarını ihlal eden ülkelere silah satmayın. Almanya terörist beslesin ,hemde bol çeşitli. PKK sından tutun Fetö cüsüne kadar. Nazi sinden tutun , Türk düşmanı siyasetçilerine kadar. Ne ararsanız var. Ama çok insancıllar çok. Sütten çıkma akkaşık. Sütte leke vardır onlarda yoktur. Ama bu ayaklar fena kokuyor artık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'nin üye sayısında rekor artış: Dünyada örneği yok
Trabzonspor 9 sezon sonra lider!