İran: Basra Körfez'inde asıl tehdit ABD

Amerika Birleşik Devletleri'nin Suudi Arabistan'a asker gönderme kararının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yabancı devletlerin Körfez Bölgesi'nin güvenliğinin tehlikeye attığını söyledi.

İran: Basra Körfez'inde asıl tehdit ABD
İran: Basra Körfez'inde asıl tehdit ABD
GİRİŞ 22.09.2019 14:39 GÜNCELLEME 22.09.2019 14:39

Dış güçlerin her zaman "acı ve sefalet" getirdiğini vurgulayan Ruhani bu nedenle bir silahlanma yarışında bulunmalarının doğru olmadığını belirtti.

 

 

İran-Irak savaşının başlamasının yıl dönümü için düzenlenen anma töreninde konuşan Ruhani "Biz başkalarının sınırlarını ihlal etmeyeceğimiz gibi başkalarının da bizim sınırlarımızı ihlal etmesine izin vermeyiz," ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump 14 Eylül'de iki petrol tesisi saldırıya uğrayan Suudi Arabistan'ın hava savunma gücünü takviye amacıyla asker gönderilmesini cuma günü onaylamıştı.

Ruhani bölgede dış güçlerin askerlerinin olmasının petrol ve gemi ticaretine zarar vereceğini söyledi.

Suudi Arabistan: Saldırı İran topraklarından yapıldıysa savaş sebebidir

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cübeyir, CNN televizyonuna verdiği röportajında soruşturma sonucunda saldırının İran topraklarından yapıldığı kanıtlanırsa krallığın bunu savaş sebebi sayacağını ama şu an barışçıl bir çözüm aradığını belirtti.

Cübeyir uluslararası uzmanların da davet edildiği ekibin soruşturmayı yürüttüğünü vurguladı.

Saldırıyı Yemen'deki isyancı Husiler üstlendi fakat Suudi Arabistan saldırının Husiler'in yapamayacağı kadar taktiksel açıdan kompleks olduğunu savunarak İran'ı suçluyor. Amerika Birleşik Devletleri de saldırının arkasında İran olduğunu düşünüyor.

İran ise tüm bu iddiaları reddediyor.

KAYNAK: EURONEWS
ETİKETLER
körfez
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
HDP'den skandal iddia! Valilik görüntüleri paylaştı
Sosyal medya onu konuşuyor! Suriyeli çocuğun sözleri yürek dağladı