Son dakika haberi: İstifa sonrası ülkelerden peş peşe açıklama! Tüm dünyaya protesto çağrısı

Son dakika haberi: Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine ülkede görevini bıraktı. Morales'in istifası ardından bir çok bakan ve milletvekili de görevi bıraktığını duyurdu. İstifa eden Morales'in evine saldırıldığını ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığını açıkladı. Bolivya'da Evo Morales'in istifasına tepki gösteren Arjantin, Venezuela, Küba ve Meksika'dan, süreci "darbe" olarak nitelendiren açıklamalar geldi. Morales'le birlikte istifa eden Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera olaylardan "karanlık ve yabancı güçleri" sorumlu tuttu.

GİRİŞ 11.11.2019 08:55 GÜNCELLEME 11.11.2019 08:56
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Bolivya'da Devlet Başkanı Evo Morales'in, muhalefetin baskısı ve ordunun kendisinden görevi bırakmasını istemesinden kısa bir süre sonra istifa etmesine bazı bölge ülkeleri tepki gösterdi.

 

 

Arjantin'de aralıkta devlet başkanlığı görevini üstlenecek Alberto Fernandez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bolivya'da sivillerin şiddet eylemleri, polisin ihmalkarlığı ve ordunun tepkisizliğinin bir ürünü olarak darbe yapıldı. Bu, yeni devlet başkanlığı seçimleri çağrısı yapmış Devlet Başkanı Evo Morales'e karşı yapılmış bir darbe suçudur." ifadesini kullandı.

Morales'in istifasına neden olan süreci kınayan Fernandez, "Latin Amerika'nın tamamında demokrasiyi net bir şekilde savunacağız. Bu kurumsal kırılmanın ardından Bolivya bir an önce halkın oyu üzerinden ve yasaklama olmaksızın demokrasi yoluna dönmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

MADURO'DAN DÜNYAYA PROTESTO ÇAĞRISI

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Morales'in istifasının ardından dünyadaki bütün sosyal ve politik gruplara protesto çağrısı yaptı.

Maduro, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kardeş Devlet Başkanı Evo Morales'e karşı yapılan darbeyi sert bir şekilde kınıyoruz. Dünyadaki sosyal ve politik gruplar olarak, Bolivyalı ırkçılık mağduru yerli halkların yaşam haklarının savunulması adına protestolar düzenleyeceğimizi ilan ediyoruz." açıklamasına yer verdi.
Maduro'dan Bolivya açıklaması

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermudez de Morales'in istifası üzerine, "Sağcılar şiddetli ve korkak bir darbeyle Bolivya'da demokrasiye saldırıyor. Bu darbeyi sert bir şekilde kınıyoruz ve kardeş Devlet Başkanı Evo Morales'in yanındayız. Dünya Evo'nun hayatı ve özgürlüğü için seferber olmalı." paylaşımında bulundu.

MEKSİKA'DAN MORALES'E İLTİCA TEKLİFİ

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, ülkesinin demokrasiye olan saygısının devam edeceğini belirterek, "Bolivya'da geçen yüzyılda Latin Amerika'da yaşanana benzer, devam eden bir askeri operasyon var, biz bunu reddediyoruz. Darbeye hayır." ifadesini kullandı.
Meksika: Bolivya'da askeri bir operasyonu reddediyoruz, darbeye hayır

Ülkesinin Morales'e iltica hakkı vereceğini açıklayan Ebrard, "Meksika, müdahaleye karşı olan ve iltica hakkı sağlayan geleneksel tutumuyla La Paz'daki resmi büyükelçilik konutunda Bolivya yasama ve yürütme organlarında görev alan 20 kişiyi misafir ediyor. Aynı şekilde, kendisinin karar vermesi durumunda Evo Morales'e de iltica hakkı verebiliriz." dedi.

"KAÇMAK İÇİN SEBEBİM YOK"

Görevini bırakmak zorunda kalan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ise muhalefetin, çevresindekilere ve halka zarar vermemesi için istifa ettiğini vurgulayarak, "Bolivya halkının bilmesini isterim ki kaçmak için bir sebebim yok. Eğer bir şey çaldıysam, ispatlasınlar. Eğer çalışmadığımızı söylüyorsalar, ekonomik gelişme sayesinde yaptığımız binlerce esere baksınlar. Vatanını seven mütevazılar ve fakirler bu mücadeleye devam edecek." görüşünü dile getirdi.

Morales, 13 yıldan fazla süredir ülkeyi yönettiğini hatırlatarak, "Bizim karşımızda birçok seçimde kaybetmiş olanlar, bizi diktatörlükle suçluyor. Bugün Bolivya özgür bir ülkedir. Bolivya kapsayıcı, onurlu, egemen ve güçlü bir ekonomiye sahiptir." değerlendirmesinde bulundu.

BM'DEN BOLİVYA AÇIKLAMASI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Bolivya'da Devlet Başkanı Evo Morales'in istifası başta olmak üzere yaşanan gelişmelerden derin endişe duyduğunu belirterek, tüm taraflara şiddetten kaçınma, maksimum itidal, şeffaf ve güvenilir seçimler düzenlenmesi çağrısında bulundu.

LINERA, DOĞAL ZENGİNLİKLERİ MİLLİLEŞTİRDİKLERİNİ BELİRTTİ

Morales'le birlikte istifa eden Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera ise hükümetleri döneminde yaptıklarını anlattı.

Bolivya'daki olaylardan "karanlık ve yabancı güçleri" sorumlu tutan Linera, "Biz hidrokarbürü, doğal zenginlikleri millileştiren bir hükümetiz. Biz Bolivyalıların yüzde 30'unu yani 3 milyon Bolivyalıyı fakirlikten çıkarıp, orta gelir grubuna yükselttik. 200 bin Bolivyalıya ev yaptık. Hiçbir zaman maaş ödemek için yabancıların önünde eğilmedik ve kıtada en hızlı büyüyen ülke olduk." değerlendirmesinde bulundu.

 

Oldukça duygusal görünen Linera'nın, konuşmakta zorlandığı gözlendi.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Anti satan 4 ay önce Şikayet Et
  Bizde tedaşı başta olmak üzere bir çok kurumu hiç vakit kaybetmeden yeniden devletle iade etmeliyiz bu tarz kurumlar sadece amerikan mantığındaysan satılır ve bu mantık bizim mantığımız olamaz biz mülümanız osmanlıyız haçlı ve sömürgeci değiliz geçmişte yapılan bu yanlışlar düzeltilmeli artık.
  Cevapla
 • Sertanyok 4 ay önce Şikayet Et
  Arkası önünü araştırmıyorum, herhangi bir bilgimde yok, nerede bir ülke yönetiminine diktatör deniyorsa bilinsinki arkasında amerika yada avrupa vardır ..
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Eli kanlı katil ABD'nin ve sömürgeci Batının yaptığı darbe, ve yine demokrasi diye getirilecek batı yanlısı bir uşak yönetim daha. Venezuala'yı kuşatmak için en büyük destekçisini deviriyorlar. Bu arada ülkeyi milli ve paylaşımcı olarak yöneten, egemenliği uluslararası şirketlerden alıp halka veren Morales'e muhalif olan batı uşağı yığınlar çok yakında pişman olacaklar ama iş işten geçecek ne yazıkki. Katil ABD ve katil Batı oynadığınız oyunu çok net görüyoruz ve İnşallah çok yakın zamanda hesaplaşılacak sizinle
  Cevapla
 • Eren 4 ay önce Şikayet Et
  Askeri Komuta , bir Yılan misali , Gün gelir , Zehrini akıtıyor .... Tam 13. Yıl boyunca Askeri Komutasını Cumhurbaşkanına bağlasan ... Dünyada Kimse bir şey yapamazdı ... Daha Mısır , Venezuela, Brezilya, Sudan , Örneklerine baksaydınız keşke ...
  Cevapla
 • Eren 4 ay önce Şikayet Et
  Yav Arkideş , Sen Askeri Ordunun Darbe yapacağını , Tam 13.yıl boyunca farkına varmadınız ... Tek bir Anayasa İle Askeri Orduyu Kendine bağlasan bugün Komutan Sen olurdun ... Neden bunu Riske ettin ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koronavirüs ekonomileri çökertti Marshall Planı istediler
Bilim Kurulu Üyesi 'iyi haber' deyip koronavirüs aşısını duyurdu