İlk adımı attıları! ABD'siz Türkiye'siz bir NATO

Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri'nden bağımsız silah üretimini kapsayan savunma projeleri yapmak için adım atıyor.

İlk adımı attıları! ABD'siz Türkiye'siz bir NATO
İlk adımı attıları! ABD'siz Türkiye'siz bir NATO
GİRİŞ 12.11.2019 21:58 GÜNCELLEME 12.11.2019 21:58
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Son günlerde Avrupa Birliği (AB) tarafından NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti şeklinde yapılan yorumlar üzerine somut adımlar atılmaya başlandı.

Daha önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB'ye NATO'dan çıkıp kendi askeri birliğimizi kuralım teklifinde bulunmuştu.

İlk adım: ABD'siz Türkiye'siz bir NATO

Brüksel'de toplanan AB savunma bakanlarının onay verdiği 13 proje, bir devriye gemisi, sinyal bozucu sistemlerle balistik füze takip teknolojilerini kapsıyor.

Üye ülkeler arasında savunma alanında iş birliğini artırmayı hedefleyen Yapılandırılmış Daimi İş Birliği (PESCO) AB Konseyi kararıyla Aralık 2017'de kurulmuştu. PESCO'ya halihazırda 25 AB ülkesi katılıyor.

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ FRANSA

Fransa, 47 ortak projenin yürütüldüğü PESCO'nun en büyük destekçisi. Fransa söz konusu 47 projenin çoğunda Almanya, İtalya ve İspanya ile birlikte liderlik edecek.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • 01adana 2 ay önce Şikayet Et
    hahaha siz daha ruslara yetmezken sırada daha türkler çinliler olacak sizin gurdugunuz nato afrikada gorsanların gaçırdıgı ticaret gemilerini gurtarmaya yetmez evanjalistlere ipinizi 1 kere gaptırmışınız size artık geçmişola avrupa için yolcudur abbas baglasan durmaz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin Otomobili'nden yeni video! Müthiş özellik...
BAE kime hizmet ediyor? Müslüman coğrafyasındaki çatışmaların ardında BAE mi var?