Gece duyurdular: 11 yıl sonra bir ilk!

Bolivya'da ordunun ve muhalefetin baskısıyla Devlet Başkanı Evo Morales'in istifa etmesinin ardından göreve gelen geçici hükümet, 11 yıl sonra ABD'ye büyükelçi atadı.

Gece duyurdular: 11 yıl sonra bir ilk!
Gece duyurdular: 11 yıl sonra bir ilk!
GİRİŞ 27.11.2019 06:24 GÜNCELLEME 27.11.2019 07:43
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Bolivya Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, geçici hükümetin, Dışişleri Bakanı Karen Longaric'in, Bolivya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Walter Oscar Serrate'yi ABD büyükelçiliği görevine getirdiğini duyurdu.

Açıklamada, "Dışişleri Bakanı Karen Longaric, Bolivya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Walter Oscar Serrate Cuellar'ı Bolivya'nın ABD büyükelçisi olarak görevlendirdi." ifadelerine yer verildi.

Serrate'nin görevine başlaması için atamanın Morales destekçilerinin çoğunlukta olduğu Senatörler Meclisi'nden onay alması gerekiyor.

 

 

Bolivya, 2008'de Morales'in liderliğinde, ülkenin iç meselelerine karıştığı gerekçesiyle ülkedeki ABD büyükelçisini geri göndermiş, Washington yönetimi de Bolivya'ya aynı misillemeyle karşılık vermişti.

İki ülke arasında ilişkilerin düzeltilmesi için 2010 yılında bir anlaşma imzalanmış ancak bu anlaşmadan da sonuç alınamamıştı.

Bolivya'daki kriz

Bolivya'da 20 Ekim'de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet, seçimlerde "hile" yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.

Tartışmalı seçim sonuçlarının ardından günlerdir seçimlerin iptal edilmesini ve tekrar seçime gidilmesini isteyen muhalifler, Evo Morales'in tekrar seçim yapılacağı duyurusunun ardından, Morales'in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı.

Morales, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman'ın istifa çağrısının ardından görevi bırakmış, iltica teklifini kabul ettiği Meksika'ya gitmek üzere Bolivya'dan ayrıldığını duyurmuştu.

Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisi'nin üst kanadı Senatörler Meclisi'nin Başkan Yardımcısı muhalif Jeanine Anez, ülkede geçici devlet başkanlığı görevine getirilmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • selim f 2 ay önce Şikayet Et
  Belli simdi devlet baskanini kim indirdigi..
  Cevapla
 • Tuzla 2 ay önce Şikayet Et
  Madenleri de amerikam şirketine devredip 50 adet te uçak siparişi verdimi Bolivya yı NATO ya alırlar brezilya gibi
  Cevapla
 • Lazrail 53 2 ay önce Şikayet Et
  Morales ölümüne ulkende duracaktin gerekirse ülkene hainlik edenlerin kellesini koparacaktin. Abd gibi terörist ülkeler doları ile ulkendeki satilmislari satın almışlar
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'de bir daha kalkışma olursa bir tane Halis Demir değil binlerce Halis Demir çıkacak. Bu sefer kalkışma yapanlar hapse değil toprağın içine konulacak.
  Cevapla
 • Mmm 2 ay önce Şikayet Et
  Aynısı mısırda oldu. Türkiyede de denediler. Artık öyle masum eylem yok. Namuslular da ortalığı savaş alanına çevirerek hak arayacak. Ivır zıvır eylem ile bu namussuzlar kimseye hakkını vermez. Aynı bizim Tayyip Erdoğan için yaptığımızı yapacaklar. Ortalık yangın yerine dönecek. HALKIMIZIN SEÇTİĞİNE KİMSE DOKUNAMAZ görüntüsü verilecek. Hatta önümüze çıkan her namussuzu ezeriz görüntüsü ile işi bitireceğiz. Namussuzlar kalleş ve korkaktirlar. Biz cesur olacağız. Yok artık öyle haksız yağma.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Erdoğan'dan son dakika Patriot açıklaması!
Son dakika: Her an olabilir! Bakan Koca'dan Koronavirüs için çok önemli açıklama