İİT'den İsrail'e kınama

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'nın El-Halil kentinde yeni Yahudi mahallesi kurma projesini kınadı.

İİT'den İsrail'e kınama
İİT'den İsrail'e kınama
GİRİŞ 03.12.2019 20:49 GÜNCELLEME 03.12.2019 20:57
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İİT'den yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşa etme politikasının durdurulması için uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine çağrıda bulunuldu.

 

 

El-Halil kentinde yeni Yahudi mahallesi kurulması projesinin onaylanmasının şiddetle kınandığı açıklamada, İsrail'in bu adımla uluslararası yasaları, Cenevre anlaşmalarını ve Birleşmiş Milletlerin konuyla ilgili kararlarını açıkça ihlal ettiği vurgulandı.

İsrail'in Kanal 13 televizyonu 1 Aralık'ta verdiği haberde, İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett'in, işgal altındaki Batı Şeria’nın El-Halil kentinde yeni bir Yahudi mahallesi kurulması projesinin başlatılması planını onayladığını duyurmuştu.

 

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 18 Kasım'da yaptığı açıklamada, "işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini" söylemişti.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 252, işgal altındaki Doğu Kudüs'te de 13 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde 600 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 13
 • İdris 4 ay önce Şikayet Et
  Kınamakla birşey olmuyor ne zaman anlayacaksınız bunu ey İİT bende kınıyorum oturduğum yerde ama bişey olmuyo adamlar tınlamıyor bile
  Cevapla
 • ayşe 4 ay önce Şikayet Et
  Kınamaktan başka bir şey yapamazlar zaten müslümanların yüz karaları
  Cevapla
 • TOSUN 4 ay önce Şikayet Et
  ancak onu yapabiliyorlar kınadık bende iit yi kınıyorum. bütün islam ülkeleri isrile le ilişkilerini kessin hava sahasını kapasın yaptırım ın en şiddetlisini yapmalı
  Cevapla
 • Demir Ersoy 4 ay önce Şikayet Et
  Ne büyük bir tehtid İsrail endişeye kapıldı tüm işgal bölgelerini boşatma kararı aldı ne zaman ki İİT savunma paktı kurulur savaş gemileriniz binlerce uçak ve füzelerinizle yığınak yaparsınız işte o zaman İİT nin bir anlamı olur aksi taktirde İsrail tüm bölgeyi adım adım işgale devam edecek bizde kınamaya devam edeceğiz
  Cevapla
 • Vahim 4 ay önce Şikayet Et
  Marifet etmişsiniz.......Sünepeler.......
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD ve Avrupa'da sağlık sistemi çöktü! Hemşireler koruyucu maske bulamadığı için istifa ediyor
Vatandaş eve kapanınca yok satmaya başladı!