Yunan Parlamentosunda İslam'a hakaret!

Yunanistan Parlamentosunda, aşırı sağ Yunan Çözümü Partisi lideri Kiryakos Velopulos ile Değişim Hareketi Partisinin Rodop ili Türk milletvekili İlhan Ahmet ve Radikal Sol İttifak Partisinin (SYRİZA) meclis grup temsilcisi Efklidis Çakalotos arasında İslamiyet tartışması yaşandı.

Yunan Parlamentosunda İslam'a hakaret!
Yunan Parlamentosunda İslam'a hakaret!
GİRİŞ 08.12.2019 16:12 GÜNCELLEME 08.12.2019 16:13
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Parlamentoda yeni vergi kanunuyla ilgili konuşmalar sırasında sözü İslamiyet'e getirerek Müslümanlarla ilgili "küçültücü ve hakaret" içeren ifadeler kullanan Velopulos, Rodop milletvekili Ahmet ve SYRİZA  temsilcisi Çakalotos’un tepkisiyle karşılaştı.

 

 

İSLAM'A HAKARET

Velopulos, kürsüden yaptığı konuşmasında, “İslamiyet'in bir din olmadığını, çağ dışı uygulamalar öngören dini içerikli siyasi ideoloji olduğunu ve Batı tipi yaşamla bağdaşmadığını” ileri sürdü.

 

 

Bunun üzerine söz alan Ahmet, Velopulos’un söylemleriyle tüm Müslümanlara, genel olarak İslamiyet ile ilgili asılsız iddialarda bulunarak açıkça hakaret ettiğini söyledi.

İslam dininde aşırılıklara yer bulunmadığını ve sözde İslam adına hareketlerde bulunan bazı tarikatların ve yan dini kuruluşların gerçek İslam'ı ve Kur'an'ı temsil etmediğini vurgulayan Ahmet, şunları kaydetti:

“Sayın Velopulos, tüm dinlerde çeşitli doktrinler, tarikatlar ve yan dini kuruluşlar olduğu gibi, İslam’da da bazı tarikatlar (aşırılıklar içeren) olabilir. Ancak bu İslam değil, kutsal kitap (Kur'an-ı Kerim) değil. Sizin Meclis kürsüsünden iftira etmeye, küfür etmeye ve İslam'ın bir din olmadığını söylemeye hakkınız yok. İslam'ın bir din olmadığını söylerken bunun ne anlama geldiğinin farkında mısınız? Ben de Ortodoksluğun ve Katolikliğin din olmadığını söyleyeyim. Bu mesele bu şekilde nereye varacak? Bu hassas dönemde mecliste ne dediğimizin farkında olmamız lazım.”

Velopulos’a sert tepki gösteren Çakalotos da Yunan Çözümü lideri Velopulos’un aşırı faşist ve ırkçı söylemlerle Yunanistan’daki Müslüman azınlığı ve farklı dine ait diğer vatandaşları hedef haline getirdiğini belirterek özür dilemesi gerektiğini söyledi.

SYRİZA iktidarı döneminde Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Çakalotos, Yunan anayasasının din hürriyetini güvence altına aldığını ve ülkede Müslümanların bulunduğunu kabul ettiğini belirterek “Naziler, Yahudiler için bu şekilde konuşuyordu. Utanmalısınız.” ifadelerini kullandı.

Mecliste yaşanan İslamiyet tartışmaları sırasında iktidar partisi Yeni Demokrasi (ND) ve mecliste grubu bulunan diğer muhalefet partilerinin tartışmada yer almayarak sessiz kalması dikkati çekti.

Öte yandan, meclis dışında bazı kesimlerden de gelen tepkiler üzerine Yunan Çözümü adına açıklama yapan milletvekili Vasili Viliardos, partisinin lideri Velopulos’un meclisteki konuşmasında “aşırılıktan söz ettiğini Müslümanların dinini kastetmediğini" iddia etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 28
 • gurbetci 2 ay önce Şikayet Et
  Er yada Gec adalari ve Trakyayi geri alacagiz hele su Suriye olayi bi noktalansin hayirlisinla su Terör bitince ozaman yunanistani görmek istiyorum
  Cevapla
 • hüseyin 2 ay önce Şikayet Et
  mısırın yol arkadaşı
  Cevapla
 • garib 2 ay önce Şikayet Et
  hele gavura bah hele. "hadi ordan"
  Cevapla
 • OTTOMAN57 2 ay önce Şikayet Et
  benim bildiğim bı şey var. kaşı yanı kaşır lar
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Bre cahiller bir düşünün bakalım Hz. İsa nerede doğmuştur Hz. İsa son peygamber midir ondan sonra hangi peygamber gelmiştir diye.Tabi hidayeti veren yüce Allah'tır o yüzden göremezsiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den ülkeyi şoka sokan koronavirüs açıklaması
İran Sağlık Bakanı Yardımcısı da koronavirüse yakalandı