Yapay zeka İngiltere'de seçim gecesi 700 haber yazdı

İngiltere'de seçimlerinde Boris Johnson ile birlikte yapay zeka da tarihe geçti. BBC, seçim gecesi yayınlanan yaklaşık 700 haberin yapay zeka tarafından yazıldığını açıkladı.

Yapay zeka İngiltere'de seçim gecesi 700 haber yazdı
Yapay zeka İngiltere'de seçim gecesi 700 haber yazdı
GİRİŞ 18.12.2019 02:26 GÜNCELLEME 18.12.2019 03:01

Muhafazakarlar için tarihi bir galibiyetle sonuçlanan İngiltere'deki genel seçimler, gazetecilik ve teknoloji açısından da tarihe geçti.

 

 

NTV'nin aktardığına göre, İngiltere kamu yayın kuruluşu BBC, genel seçimlerde sonuçların açıklandığı her bölge için, bilgisayar tarafından yazılan ayrı bir haber yayınladıklarını açıkladı. Yapay zekanın İngilizce ve Galce olarak yazdığı haberler, yayımlanmadan önce bir editör tarafından kontrol edildi.

Yaklaşık 700 haberde, hangi bölgede kimin önde olduğu ve sandıkların ne kadarının açıldığı gibi bilgilere yer verildi. Geçmiş dönemlerdeki oy oranları karşılaştırıldı.

 

 

Proje yetkilileri, fazla veri akışı sebebiyle bu haberlerin insanlar tarafından yazılmasının imkansız olduğuna vurgu yapıyor. Uzmanlar ise sistemin insanların yerini alması için değil haber akışının zenginleştirilmesi için tasarlandığı söylüyor.

Uzmanların öne sürdükleri gerekçe ise bilgisayar sadece sayısal veriler üzerinden haber yazabiliyor. Yapay zeka 2014'ten beri dünya çapında özellikle spor ve ekonomi verilerinin haberleştirilmesinde kullanılıyor.  

Araştırmacılar, yapay zekanın şimdilik yorum ya da değerlendirme yapamadığının altını çiziyor. Uzmanlar 'insan yaratıcılığının' henüz robotlar tarafından taklit edilemediğine vurgu yapıyor.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Koronavirüs salgınında korkutan haber
SHGM: İran'a seferler iptal, uçaklar geri dönüyor