Bir darbe de Merkel'den: Hiç söz konusu olmadı!

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Yunanistan'ın 19 Ocak'ta Berlin'de düzenlenecek Libya Konferansı'na katılmasının hiçbir zaman söz konusu olmadığını söyledi.

Bir darbe de Merkel'den: Hiç söz konusu olmadı!
Bir darbe de Merkel'den: Hiç söz konusu olmadı!
GİRİŞ 17.01.2020 16:57 GÜNCELLEME 18.01.2020 17:46
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Seibert, Berlin'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın konferansa neden çağrılmadığı yönündeki eleştirilere cevap verdi.

 

 

Davetlerin Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından yapıldığını, bundan dolayı katılım listesini de kendisinin hazırladığını aktaran Seibert, bu sırada Libya Konferansı'yla ilgili her konuda istişarede bulundukları Birleşmiş Milletler (BM) ile de hazırlık görüşmelerinde bulunulduğu bilgisini paylaştı.

"Yunanistan'ın Berlin'deki Libya Konferansı'na katılması hiç söz konusu olmadı." diyen Seibert, her konferansta katılım formatı konusunda karar verilmesi gerektiğini, Alman hükümetinin, Dışişleri Bakanlığının ve Başbakanlığın bu konuda konferansın mevzusuna odaklandıklarını vurguladı.

 

 

Seibert, bu konferansla BM yönetiminde Libya için bir süreci başlatmak istediklerini kaydetti.

- Merkel, devlet ve hükümet başkanlarını davet etmişti

Daha önce Libya konusunda yürütülen Berlin Süreci kapsamında çalışma düzeyinde 5 toplantı yapılmıştı.

Şansölye Merkel, 19 Ocak Pazar günü yapılacak Libya Konferansı için devlet ve hükümet başkanları seviyesinde davette bulunmuştu.

Konferansa Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir'in yanı sıra BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin liderli Halife Hafter'in de konferansa davet edildiği belirtilmişti.

Yunanistan'ın Alman hükümetinin konferans için Berlin'e davet ettiği ülkeler arasında yer almaması Atina'da tepkilere neden olmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Ugr 1 ay önce Şikayet Et
  Yüzsüz arsız ahlaksız yancı aciz,ab nin eteklerinin altına saklanan korkak topluluğu yunan
  Cevapla
 • Hamdi 1 ay önce Şikayet Et
  Gördün'mü Greko, Türkiye'ye karşı havlayıp durdun, ne kazandın? Kongo Cumhuriyeti bile geliyor sen gelmiyorsun...
  Cevapla
 • Memo can 1 ay önce Şikayet Et
  Neden söz konusu olsun. Ne alaka eder yunani. Yunanistan sifir katkisi olur.parasi varmi yok.borca battimi evet. Ne isi var yunanistan bu toplantida??? Iyice sacmalamis yunanlar.sizi hic bir yere davet etmeyecekler cunku sifir degerindesiniz.hazir AB nin vergi paralarini yiyin.
  Cevapla
 • mete 1 ay önce Şikayet Et
  Hani Türkiye yalnız kalmıştı lan? Ne oldu?
  Cevapla
 • vahid varış 1 ay önce Şikayet Et
  ne kadar ciddiye alındıklarını anlamış olsalar gerek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Osman Kavala hakkında gözaltı kararı!
Gezi'ye bir hatırlatma!