Irak'ta ABD karşıtı protestolar başladı!

Irak'ta Şii lider Mukteda Sadr'ın yaptığı çağrı üzerine binlerce kişi başkent Bağdat'ta ABD karşıtı protesto gösterileri düzenledi.

Irak'ta ABD karşıtı protestolar başladı!
Irak'ta ABD karşıtı protestolar başladı!
GİRİŞ 24.01.2020 11:52 GÜNCELLEME 24.01.2020 15:11
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Irak'ta Şii lider Mukteda Sadr'ın yaklaşık 2 hafta önce ABD askerlerinin Irak'tan çıkarılması için yaptığı çağrının ardından başkent Bağdat'ta "milyonluk protesto" adıyla binlerce kişi, sabahın erken saatlerinden itibaren el-Cadiriye ve Kerrada bölgelerinde toplanmaya başladı.

 

 

Şii Asaib Ehli Hak Hareketi lideri Kays el-Hazali'nin de destek verdiği protestolara kefen giyerek ve Irak bayrakları taşıyarak katılan kalabalık, ABD ve İsrail karşıtı slogan attı. "İsrail ve ABD'ye hayır", "ABD liderlerimizi öldürdü" yazılı pankartların taşındığı protestolara Iraklı Şiilerin dini mercisi olarak bilinen Ali Sistani ise destek vermedi.

Yaklaşık 4 aydır işsizlik, yolsuzluk, kamu hizmetleri yetersizliği ve İran'ın ülkedeki egemenliğinin protesto edildiği Bağdat'ta gece saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri alındı.

 

 

Öte yandan ABD'nin 3 Ocak'ta İranlı General Kasım Süleymani ile Şii Haşdi Şabi Güçleri Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'i öldürülmesinin ardından İran yanlısı gruplar, ABD askerlerin ülkeden çıkarılmasını istemişti. Irak Meclisi de Kürt ve Sünni milletvekillerinin katılmadığı oturumda ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasını onaylamıştı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Türkiye Sevdası 1 ay önce Şikayet Et
    Hele akılarına geldi. Zatten şimdiye kadar esas zararlı urun ABD, AB olduklarını bilselerdi kendi ülkesini eylem adı altında yakıp yıkacaklarına onlara karşı yapsalardı belki bu hale gelmiyeceklerdi.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ali Koç tribünden atladığı an için ilk kez konuştu!
Pakistan Türkiye'den satın aldı! Dengeleri değiştirecek