İtalya'dan İsrail'e sert tepki

İtalya Dışişleri Bakanlığı, İsrail yönetiminin Doğu Kudüs'te 5 bin konut inşaatına devam edeceğini açıklamasından derin endişe duyulduğunu bildirdi.

İtalya'dan İsrail'e sert tepki
İtalya'dan İsrail'e sert tepki
GİRİŞ 22.02.2020 21:36 GÜNCELLEME 22.02.2020 22:23
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Hükümetinin, Doğu Kudüs'ün Givat Hamatos ve Har Homa bölgelerinde konut inşası projelerine devam edileceğine ilişkin açıklamasına tepki gösterdi.

Açıklamada, "İtalya, İsrail Hükümetinin açıkladığı Doğu Kudüs'te 5 bin konut inşasına devam edeceğini açıklamasından derin endişe duyuyor." ifadesi kullanıldı.

Bakanlık açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

 

 

"İtalya, AB pozisyonuna uygun olarak, işgal altındaki bölgelerdeki yerleşimlerin, uluslararası hukuk kapsamında yasa dışı olduğunu ve her iki taraf için de sürdürülebilir ve kabul edilebilir bir çözüm olasılığının önünde ciddi bir engel teşkil ettiğini yinelemektedir. İtalya sadece, Kudüs'ün her iki tarafın da başkenti olduğu iki devletli bir çözümün, uluslararası ölçekte kabul görmüş parametreler ve ilgili Birleşmiş Milletler kararları temelinde adil ve kalıcı bir barış sağlayacağına inanmaktadır."

İSRAİL'İN YENİ KONUT İNŞA ETME KARARI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 20 Şubat'ta, Doğu Kudüs'te yer alan iki yasa dışı Yahudi yerleşim birimine 5 binin üzerinde yeni konut inşa edeceklerini açıklamıştı.

Netanyahu'nun söz konusu kararının, İsrail'de 2 Mart'ta yapılacak erken seçime sayılı günler kala gelmesi ise dikkati çekiyor.

İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now'ın verilerine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs'te 13 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Recep Korkmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Allah’ın laneti İsrailin ve israiller gibilerin üzerine olsun Allah’ın lanetledigi. Topluluk. Kahrolsun İsrail yaşasın İslam yaşasın ümmet Allah tekdr hız Muhammet Mustafa Svs. Onun kulu ve Resulüdür
  Cevapla
 • Yılmaz ismet 1 ay önce Şikayet Et
  Zalim katil vampir israil sonun yaklaştıkça kuduruyorsun . satılmış Arap ülkeleri basta suudi Bae dubai misir gibi satilik liderleri arkasına almış filistini talan ediyor uyan ümet uyan .
  Cevapla
 • 67li 1 ay önce Şikayet Et
  vampir gibiler kan emici israil kahrolsun
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Koronaya yakalanan ünlü isimler
'Durumu kötüleşti' iddiası sonrası Boris Johnson'ın sağlığı ile ilgili son dakika açıklaması