Bu Ramazan Kudüslüler için daha da zor geçecek

Ramazan ayına yaklaşık bir aylık zaman kaldı. İslam coğrafyası bu yıl Ramazan ayına koronavirüs tehdidinin etkisiyle giriyor.

Bu Ramazan Kudüslüler için daha da zor geçecek
Bu Ramazan Kudüslüler için daha da zor geçecek
GİRİŞ 26.03.2020 19:09 GÜNCELLEME 26.03.2020 19:09
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Çin’den dünyaya yayılan virüs, ülkemizde olduğu gibi işgal altındaki Kudüs’te de hayatı zorlaştırıyor. 103 yıldır süren işgale direnen Kudüs halkı, ekonomik ve sosyal ablukanın yanında etkisini iyice hissettiren koronavirüsle de mücadele ediyor.

RAMAZAN AYI ÇALIŞMALARI ÖNE ALINDI

Yardım dernekleri de salgın nedeniyle Ramazan ayı çalışmalarını bu yıl öne almak zorunda kaldı.

13 yıldır Kudüs ve civarındaki Osmanlı mirasını ihya ederken bir yandan da Kudüslü Müslümanlara insani yardım ulaştıran Mirasımız Derneği de (Kudüs ve Civarındaki Osmanlı Mirasını Koruma ve Yaşatma Derneği) bu kapsamda Ramazan yardımlarına başladı.

HİJYEN SETLERİ DAĞITILDI

Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci, yaptığı açıklamada, koronavirüsle mücadeleyi sürdüren Kudüslülere ilk aşamada hijyen setleri dağıtımı gerçekleştirdiklerini ve Ramazan ayına bir hafta kala yapmayı planladıkları kumanya dağıtımlarını da bir ay öne çektiklerini söyledi.

"KUDÜS’E DOKUN BEREKETE ORTAK OL"

Muhammet Demirci açıklamasında “Kudüs halkı Trump’ın planı sonrası psikolojik şiddetin dozunu iyice artırdığı şehirde neredeyse nefes almakta zorlanıyorlardı. Koronavirüsle birlikte duran ekonomi zaten yüzde 86’sı yoksulluk sınırının altında yaşayan Kudüs halkını iyice köşeye sıkıştırmış durumda. Bizlerin, başımız dara düşse sığınacak bir devletimiz, hastalandığımızda kendimizi teslim edeceğimiz teçhizatlı sağlık kuruluşlarımız var. Oradaki kardeşlerimizin ise bizlerden başka kimsesi yok. Bu Ramazan Kudüs için çok daha zor geçecek. Şu an bizler de evlerimizdeyiz. Bizler ‘az da olsa sadaka vermenin çok belayı def ettiğine’ inanan topluluğuz. Şimdi empati yapma zamanı. Kudüslü kardeşlerimizin elinden tutup, bu zor günlerde yanında olduğumuzu gösterme zamanı.”  Diyerek tüm hayırseverlere “Kudüs’e dokun berekete ortak ol” çağrısı yaptı.

KUDÜS'ÜN YETİM ÇOCUKLARINI SEVİNDİRİN

Mirasımız Derneği, her yıl olduğu gibi bu yıl da ihtiyaç sahibi Kudüslülerin evlerine Ramazan kumanyası dağıtıyor, Mescid-i Aksa’da, hastaneler ve yetimhanelerde iftarlık ikram ediyor, Kudüs’ün yetim çocuklarını bayramlıklarla ve bayram harçlığıyla sevindiriyor.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Furkan 2 hafta önce Şikayet Et
    Allah tüm müslümanların yardımcısı olsun
    Cevapla
  • birkıssadanbinhisse 2 hafta önce Şikayet Et
    Amin amin amin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fransa'da ölenlerin üzerinden bile ticaret yapıyorlar
Koşarken ya da yürürken de virüs kapabilirsiniz