Yunanistan'da olaylar sürüyor

Atina'da dün gece 16 yaşındaki bir gencin polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirmesinin ardından Yunanistan'ın pek çok kentinde başlayan protesto gösterileri devam ediyor.

Yunanistan'da olaylar sürüyor
Yunanistan'da olaylar sürüyor
GİRİŞ 07.12.2008 17:41 GÜNCELLEME 07.12.2008 17:41

Kendilerini "anarşist" ve "iktidar karşıtı" olarak niteleyen grupların sabaha kadar süren olaylarda Atina, Selanik, Yanya, Patras ve Girit adasında çok sayıda banka şubesi, iş yeri, polis karakolu, kamu binası ve aracı ateşe vermelerinin ardından bugün de Atina ve Selanik ile Girit adasında olaylar çıktı.

Polisi protesto eden gruplar kent merkezlerinde yer yer polisle çatıştı. Polisin göz yaşartıcı gaz kullandığı olaylarda göstericiler taş, sopa ve molotofkokteylleriyle güvenlik güçlerine yanıt verdiler.

Atina ile Selanik kentlerinde düzenlenen protesto yürüyüşlerine katılan binlerce gösterici ile güvenlik birimleri arasında da çatışmalar çıkarken, gösterici grubundan kopan maskeli şahısların Selanik'de iki polis karakoluna saldırdığı, çevrede park halinde bulunan araçları ise ateşe verdiği kaydedildi.

Olaylar nedeniyle kent merkezlerinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğu çevresinde de geniş güvenlik önlemleri alındığı öğrenildi.

Girit'in Kandiye kentinde devam eden olaylarda ise bir polis karakoluna, sonrasında ise valilik binasına saldırılar düzenlendiği, çok sayıda banka şubesine ise molotofkokteyli atıldığı belirtildi.

Bu arada kimliği açıklanmayan 16 yaşındaki gencin öldürülmesi olayına karışan 2 polis memuru ve olayın meydana geldiği Eksarhia semti polis merkezi amirinin, açılan soruşturma tamamlanıncaya kadar görevden alındığı açıklandı.

-KARAMANLİS'İN AÇIKLAMASI-

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, dünkü olaylarda hayatını kaybeden 16 yaşındaki gencin ailesine gönderdiği baş sağlığı mesajında, "Tüm Yunanlılar gibi kendisinin de çok büyük üzüntü duyduğunu, sorumluların bulunacağını ve böyle bir olayın tekrar etmemesi için gereken tüm önlemlerin alınacağını" kaydetti.

Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ise meydana gelen olayların bir hukuk devleti için travma teşkil ettiğini belirtti.

Yunanistan İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopulos ile Bakan Yardımcısı Panayotis Hinofotis'in bu sabah istifalarını Başbakan Karamanlis'e sundukları, ancak istifalarının kabul edilmediği açıklanmıştı.

Polisin açtığı ateş sonucunda 16 yaşındaki bir gencin yaşamını yitirmesini "münferit bir olay" olarak niteleyen Pavlopulos, olaylarla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü ve suçluların örnek olacak şekilde cezalandırılacağını açıklamıştı.

Pavlopulos, protesto gösteriyle ilgili olarak da insan haklarıyla ilgili gösterileri haklı bulduğunu ancak bu gösterilerin masum vatandaşlara zarar vermesine izin vermeyeceklerini vurgulamıştı.

Atina kent merkezindeki "Eksarhia" semtinde dün gece meydana gelen olayda, devriye gezen polis aracına taş ve sopalarla saldıran bir grup maskeli şahısa polisin ateş açması üzerine kimliği açıklanmayan 16 yaşındaki bir genç yaşamını yitirmişti.

 

 (aa)
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Fatih Portakal hakkında suç duyurusu
AB için inanılmaz fırsat, ABD için büyük felaketin ayak sesi! Çok çarpıcı açıklamalar