Öğrencilere müjde! Ders saatleri azalacak

Millli Eğitim Bakanlığı (MEB), Avrupa Birliği, OECD ülkeleri ile ABD ve Japonya müfredatlarını inceleyerek çok önemli kararlar aldı.

Öğrencilere müjde! Ders saatleri azalacak
Öğrencilere müjde! Ders saatleri azalacak
GİRİŞ 08.07.2016 07:58 GÜNCELLEME 08.07.2016 09:42
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Millli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1.5 yıldır sürdürdüğü müfredat çalışmalarında sona geldi. Bakanlık 3 aşamalı plan uygulayacak. Bunlar ders içeriğinin azaltılması, ders sayısının düşürülmesi ve kitap sayısının azaltılması ama önce müfredat sadeleştirilecek. İlk kitaplar ise 2017-2018 öğretim yılında öğrencilere dağıtılacak. Akademisyen, öğretmen ve velilerden görüş alan MEB, Avrupa Birliği, OECD ülkeleri ile ABD ve Japonya müfredatlarını inceledi. Bu ülkelerdeki öğretim programları ve ders kitaplarının hazırlanma, geliştirme ve uygulanmasına yönelik inceleme ve araştırma yapılarak bir rapor hazırlandı. Müfredat değişikliğinde bu rapordan yararlanılacak. Öğretmenlerden müfredat ile ilgili gelen eleştirilerin başında “Öğrencilerin başka tür etkinliklere zaman ayıramaması, sosyal ve kültürel etkinliklere katılamaması ve erken saatlerde evden çıkıp geç saatlerde eve dönmeleri” ile ders içeriklerinin “ağır” olması geldi. Öğretmenler, “Lisans düzeyinde verilen ders içerikleri ortaokulda veriliyor” dedi. Başka eleştiri de bazı ders kitaplarındaki ayrıştırıcı, husumet oluşturucu, sınıfsal ayrım yapıcı ifadelerin yer alması oldu.

MEB önce, öğretmenlerin de “Fazla” diye eleştirdiği 45-46 saati bulan haftalık ders saatlerini azaltacak, müfredatı sadeleştirecek. Haftalık 5 saat olan bazı dersler, içerik sadeleşince 3 saate inecek. Aynı konuyu işleyen kitaplar birleştirilip tek ders altında okutulacak. Meslek liselerinde sektör temsilcileri ve işletme patronları da ders verebilecek.

ÖNCE 40 DERS 

İlk etapta 40 dersin programı güncellenecek. Bunun için düzenlenmesi planlanan akademisyen ve uzmanların katıldığı 5 çatıştaydan 3’ü yapıldı. 40 dersten 18 dersin öğretim programı çalışmaları tamamlandı. Geriye kalan 22 dersin öğretim programı güncelleme ve geliştirme çalışmaları bu yıl bitecek. 2017’de MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı müfredat değişikliklerini planlayacak. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında tüm kademelerde yeni müfredatla ders alınmasını sağlayacak.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Millli Eğitim 3 yıl önce Şikayet Et
  eğitim milli olmalı milli, milli şuur aşılansın
  Cevapla
 • Ftr 3 yıl önce Şikayet Et
  Aptal nesil yetiştirmek için!
  Cevapla
 • Hakkı 3 yıl önce Şikayet Et
  Teşekür takdir puana göre değil davranışa göre verilmeli.Öğretmenlerden yarısından fazlası takdir veye teşekkür verilsin derse verilsin.Böyle olursa sefer disiplin düzelir ders başarısıda artar.
  Cevapla
 • hayri 3 yıl önce Şikayet Et
  Müfredat hafifletilmeli ama sınıf geçme zorlaştırılmalı.Sınıfta kalma olmadımı.Bilmeden sınıf geçen öğrenci bomboş mezun oluyor.Sonra sınavlarda sıfır çekiyor.
  Cevapla
 • ömer 3 yıl önce Şikayet Et
  ABD dünyada sondan birinci sırada eğitimde eyvah eyvah. Finlandiya varken abd çok yanlış seçim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İran'da büyük deprem! Van'da ölü ve yaralılar var
Esed’e Rus kalkanı