Bakan açıkladı: İkili eğitimi kaldıracağız

Milli Eğitim Bakanı "5 milyon 600 bin öğrenci ikili eğitim alırken, şimdi 4 milyon 300 bin öğrenci ikili eğitim alıyor. Birlikte Türkiye'de ikili eğitimi kaldıracağız." dedi.

GİRİŞ 18.01.2018 15:50 GÜNCELLEME 18.01.2018 16:12
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Okul öncesi eğitim oranının 5 yaş için yüzde 39 civarındayken, geçen  yıl yüzde 58'in üzerine çıktığını ifade eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, brütün yüzde 74'ün üzerinde  olduğunu söyledi.

Yılmaz, bu yıl da okul öncesi eğitimde 5 yaş öncelikli olmak üzere bu  belirlenen hedeflerin önüne geçtiklerini dile getirerek, 2015'de yayınlanan Milli Eğitim Strateji Belgesi'nde 2019 sonunda 5 yaş için konulan yüzde 90 hedefine de ulaşılacağını bildirdi.

İkili eğitim ve birleştirilmiş sınıf uygulamasının azaltılmasının  istendiğini anlatan Yılmaz, "5 milyon 600 bin öğrenci ikili eğitim alırken, şimdi  4 milyon 300 bin öğrenci ikili eğitim alıyor. Oranı ilköğretimde ancak yüzde  57'den yüzde 43'e düştü. Ama Allah nasip ederse 2019 sonuna kadar Kocaeli de  dahil yapar mıyız Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım ve Valim? Eğer Kocaeli'yi  çözersek İstanbul da inşallah ondan sonra gelir. Birlikte Türkiye'de ikili  eğitimi kaldıracağız." şeklinde konuştu.

Yılmaz, ikili eğitimi kaliteli eğitim için kaldırmak istediklerini aktararak, "Orta öğretimde 891 bin öğrenci ikili eğitim alırken 2016'da, geçen  yıl için söylüyorum 379 bine düştü. Oranı yüzde 36'dan yüzde 7'ye düştü.  Birleştirilmiş sınıflarda da 2002 yılında 688 bin öğrenci birleştirilmiş sınıfta  eğitim alırken, geçen yıl 154 bin öğrenciye düştü." diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 32
 • ... 1 yıl önce Şikayet Et
  ülkemizde eğitim sisteminden daha kötü bir sistem yok maalesef:((
  Cevapla
 • Cem 1 yıl önce Şikayet Et
  Okul öncesi bu kadar önemliyse öncelikle aidat keyfiyetine son verilmeli. Birçok okul, okul öncesi eğitim zorunlu olmadığı için aidat almadan kayıt yapmıyor. Özel kreşler gibi devletin anaokulları.
  Cevapla
 • AYDIN 1 yıl önce Şikayet Et
  Taşımalı eğitim diye bir şey çıkarıldı YİBO lar kapatıldı köyler hakeza bu mu eğitim
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim kızımda tekli sistem olan bir okulda okuyor.Ama sınıf 42 kişi bu kadar kalabalık yapana kadar iki sistem kalsın daha iyi hiç olmazsa öğretmen çocuklarla daha iyi ilgilenir.Hemde atama bekleyen öğretmenlere kontenjan açılmış olur.
  Cevapla
 • ard 1 yıl önce Şikayet Et
  siz once seneye saat düzenlemesi yapın cocuklar karanlıkta okula gidiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
2 bin 200 yıl önce Türkler yaptı!
MHK'nın yeni başkanı resmen açıklandı!