15 il hızlı trenle birbirine bağlanıyor

Hızlı trende sıradaki hedef Bursa ve İzmir. Bu hatlarla Türkiye'nin 15 büyük vilayeti birbirine bağlanmış olacak. Hızlı tren, Türkiye'nin yarısı kadar bir nüfusu kapsayacak. Ankara-İzmir arası 3.5 saate inecek

15 il hızlı trenle birbirine bağlanıyor
15 il hızlı trenle birbirine bağlanıyor
GİRİŞ 07.04.2013 06:25 GÜNCELLEME 07.04.2013 14:31
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Türkiye'yi sarmaya başlayan Yüksek Hızlı Tren'de (YHT) sıradaki hedef Ankara-İstanbul hattı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na yetiştirilecek Ankara-İstanbul hattı ile iki kent arasındaki yolculuk 3 saate inecek. İzmir'in hızlı seferlere dahil olmasının ardından Eskişehir-Antalya, Erzincan-Trabzon, Bursa-Bandırma-Balıkesir-İzmir, Sivas-Erzincan-Kars arasında hızlı trenler çalışmaya başlayacak, YHT, Diyarbakır'a kadar genişleyecek. TCDD, kent içinde de raylı sistemi cazibe merkezi haline getirecek.

Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya'dan sonra Eskişehir-Konya YHT hattının açılmasıyla yaklaşık bin kilometrelik bir mesafede Türkiye'nin ilk YHT ringi oluşturuldu. Hızlı trende bundan sonraki hedef İstanbul olacak. 29 Ekim'de açılması beklenen Ankara-İstanbul hızlı tren hattına uçaktan daha sık sefer konulacak. İstanbul'a 10-15 dakikada bir hızlı tren kalkacak.

İzmir ve bütün Türkiye

Altyapısının yüzde 95'i tamamlanan hattın, sinyalizasyon işleminin bitmesinin ardından yapılacak denemelerden sonra açılacağı belirtildi. Hattın hizmete girmesiyle Ankara-İstanbul arası yol 3 saate kadar inecek.

Hızlı trende daha sonraki hedef ise Bursa, İzmir ve Sivas. Bu hatlarla Türkiye'nin 15 büyük vilayeti birbirine bağlanmış olacak. Hızlı tren, Türkiye'nin yarısı kadar bir nüfusu kapsayacak. Hızlı tren, normalde 14 saat olan Ankara-İzmir arasındaki seyahat süresini 3,5 saate indirecek. Toplam 624 kilometre uzunluğunda olan ve üç etap halinde yapılacak projenin toplam maliyeti 4 milyar lirayı bulacak.

Ankara-İstanbul 3 saat, Ankara-Bursa 2 saat 15 dakika, Bursa-Bilecik 35 dakika, Bursa-Eskişehir 1 saat, Bursa-İstanbul 2 saat 15 dakika, Bursa-Konya 2 saat 20 dakika, Bursa-Sivas 4 saat, Ankara-Sivas 2 saat 50 dakika, İstanbul-Sivas 5 saate, Ankara-İzmir 3 saat 30 dakika, Ankara-Afyonkarahisar 1 saat 30 dakika olacak.

Diyarbakır'a kadar genişleyecek

Türkiye, YHT teknolojisine sahip 6. Avrupa, 8. dünya ülkesi haline geldi. 24 Ağustos 2011'de hizmete açılan Ankara-Konya Hızlı Treni 2,5 milyon km. yol yaptı ve 2,2 milyondan fazla yolcuya ulaştı. Ankara-Eskişehir hattında 13 Mart 2009'da hizteme giren YHT ise 6,5 milyon km. yolda 7,5 milyon yolcu taşıdı. Gectiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı açılışla hizmete giren Eskişehir-Konya hızlı treni, 7,5 saatlik yolu 2 saate indiriyor. Eskişehir-Konya YHT seferlerine, Bursa otobüs bağlantısı da sağlanıyor. Otobüsle 8 saat olan Konya-Bursa seyahat süresi, YHT-otobüs bağlantısıyla yaklaşık 4 saate düşüyor. 2023'e kadar Eskişehir-Antalya, Erzincan-Trabzon, Bursa-Bandırma-Balıkesir-İzmir, Sivas-Erzincan-Kars arasında hızlı trenler çalışmaya başlayacak. Bu bağlantılar, Diyarbakır'a  kadar genişleyecek. Yıl sonuna kadar Konya ile İstanbul da birbirine bağlanacak.

YORUMLAR 22
 • kartal tibet 6 yıl önce Şikayet Et
  metin kemal özsoy. kazanın bilirkişi raporları wikipediada bile var. aç bir oku bakalım. suç kimde imiş? tirenin şıföründe mi suç yoksa altyapıda mı? yeni sistemde herşey tam olsun artık. o kadar can verildi. reklamlar oldukça çok ama ürün yok. takip edin 2 bilemediniz 3 hafta aralıklarla hızlı tren haberi var sitede. ama ürün piyasada yok.
  Cevapla
 • darbeleredurde 6 yıl önce Şikayet Et
  fıratın yanında ki kuzu . her nedense ak parti hükümet olalı beri sorulur oldu :) o din sadece bizi bağlıyor olduğundan sanırım !!!
  Cevapla
 • Mustafa TEZCAN 6 yıl önce Şikayet Et
  kütahya yunanistan'a mı bağlandı haberimiz olmadan?. arkadaş güya istanbul-antalya hattı kütahya'dan, izmir-ankara hattı eskişehir ve afyondan geçecekti, milletvekillerimiz kütahya'da sohbetlerinde böyle cümleler kuruyordu, yine kütahya hiçbir tren projesinde yok, etrafımızdan vızır vızır trenler geçecek, genel seçimlerde 6/5 yapılan kütahya'ya yine hiçbirşey yok.
  Cevapla
 • METİN Kemal ÖZSOY 6 yıl önce Şikayet Et
  Alt yapı üzerine,. Alt yapı uygun değil diyen arkadaşlar..Hızlı tren projesinde önceki normal hızlı trenin alt yapısı kullanılmamakta, tamamen baştan , raylarıyla, döşendiği güzergah ,hat, sinyalizasyonuyla inşaa edilmektedir.Önceki rayla ilgisi yok. 41 kişinin öldüğü facia farklıdır. aynı demiryolu , aynı trenler kullanılmış(bas gaza bir şey olmaz) denmiştir.Facianın hızlı tren sistemiyle ilgisi yoktur.
  Cevapla
 • kartal tibet 6 yıl önce Şikayet Et
  yavuz kemal, o hızla giderken pamukovada 41 kişi öldü haberin var mı?. suçluda tırenin şöförü oldu. fıkradaki gibi, olsun bizde ölecek insan çok mu diyorsunuz? hökömetimize bişey olmasında kime nolursa olsun mu? sahi inandığımız din ne diyor bir can için?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milli Dayanışma Kampanyası'nda toplanan miktar açıklandı
'Biz bize yeteriz' kampanyasına Merkez Bankası'ndan dev destek!