10 bin Güneydoğulu aile 'köye dönüş' için başvurdu

Güneydoğu'dan 1990'lı yıllarda göç eden 10 bin aile, çözüm süreciyle Diyarbakır'daki köylerine dönmek istiyor.

 • GİRİŞ07.04.2013 12:14
 • GÜNCELLEME07.04.2013 12:39
10 bin Güneydoğulu aile 'köye dönüş' için başvurdu

Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, terör olayları nedeniyle köylerinden göç eden ailelere, muhtarlar ve kanaat önderleri aracılığıyla köylerine geri dönmeyi isteyip istemediklerini sordu.

Göç ettikleri Bursa, Diyarbakır, İzmir, İstanbul, Adana ve Mersin gibi illerde yaşayan yaklaşık 10 bin aile, köylerine dönmek istediklerini dilekçeyle Kurul'a bildirdi. Bir ayda toplanan 10 bin dilekçe Kalkınma Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği'ne bildirildi. Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Cevat Delil, "Bölge insanı barışa susadı. Süreç başarıyla sonuçlanırsa tarımsal üretim artışıyla refah seviyesi yükselecek. Diyarbakırda 7 milyon hektar tarım arazisi, 49 bin çiftçi var. Toprağın yeniden işlenmesiyle tarımsal üretimde verim 10 kat artacak" dedi.

KULP'TA 4 BİN 180 DİLEKÇE

Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkan Vekili Kenan Akdeniz de köye dönüş için sadece Kulp'ta 4 bin 180 dilekçe aldıklarını, devletin köyüne dönmek isteye destek vermesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "Devletimiz çiftçilere bölgenin iklimine uygun 5 yıl içinde geri ödenmesi kaydıyla 25 koyun bir de koç gibi küçük baş hayvan desteğinde bulunabilir. Terörden zarar gören ailelere tazminat ödendi ancak bu üretime dönüştürülemedi. Bu nedenle aileler ayni yardımla desteklenmeli."

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar4

 • Fehmi DOĞAN 4 yıl önce Şikayet Et
  BU HABERİ chp VE mhp DUYMASIN.. barışın oluşumundan çok korkuyorlar.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • mehmet aydın 4 yıl önce Şikayet Et
  METİN NE YAZAR GİBİ DÜŞÜNENLERE KAPAK OLSUN. İllaki bu haberede bir kulp bulurusun( METİN NE YAZAR ?)
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • ali keskin 4 yıl önce Şikayet Et
  büyük sehirlerin gürültüsünden. hava kirliliginden stresten kurtulursunuz insallah köyünüzde huzur icersinde rahatca stressiz hayat gecirirsiniz.Hersey para degill gerci parasizda hayat olmuyor kapitalist dünya da.
  Cevapla Toplam 17 beğeni
 • ali keskin 4 yıl önce Şikayet Et
  acele edin köyünüze gitmek icin. belki bu firsat bir daha bulamazsiniz.Keske bende gidebilseydim köyüme.sanslisiniz hadi gene.
  Cevapla Toplam 16 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat