İstanbullulara teleferik müjdesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sultanbeyli Teleferik Projesi için stat veriyor.

İstanbullulara teleferik müjdesi
İstanbullulara teleferik müjdesi
GİRİŞ 26.08.2014 09:50 GÜNCELLEME 26.08.2014 09:51

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sultanbeyli Teleferik Projesi için düğmeye bastı. 16 Eylül tarihinde ihaleye çıkacak proje ile 3 kilometrelik teleferik hattı 240 günde tamamlanacak. Proje tamamlandığında ulaşımı rahatlatmanın dışında turizme de büyük katkı sağlayacak.

Şimdilik proje aşamasında olan ve güzergah planlaması, zemin etüdü gibi mali ve ekonomik fizibilite çalışmaları amacıyla hizmet alım ihalesi açan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ihale tarihini 16 Eylül olarak belirledi. İhalenin ardından yapılacak çalışmalar 240 gün içinde tamamlanacak. Tamamlandığında 3 kilometreyi bulması planlanan hattın yolcu kapasitesine ilişkin bilgiler projenin tamamlanmasıyla açıklanacak.

ANADOLU YAKASI'NA DOPİNG OLACAK

Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalan önemli tarihi alanlardan biri olan ancak tanıtım ve ulaşım sıkıntılarından ötürü turizmden yeterli payı alamayan Aydos kalesi ile Anadolu Yakası'nın önemli mesire yerlerinden biri olan Sultanbeyli göleti yapılacak teleferik hattıyla birbirine bağlanacak. 11. Yüzyıl eseri olan ve İstanbul'a yapılan Türk akınlarını engellemek amacıyla inşa edilen 26 bin metrekarelik kalenin bulunduğu Aydos tepesi, teleferik hattının tamamlanmasıyla yeni Çamlıca olacak ve turizme kazandırılacak. Sultanbeyli ilçesinin merkezinde de bir istasyonu bulunacak olan teleferik hattı ilçenin ulaşımını da rahatlatacak.

KAYNAK: YENİŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'de yapıldı, 20 ülkede canlı yayınlandı
7 Aralık 2019 Günün Önemli Gelişmeleri