Suriye Türkmen Meclisi Toplantısı

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Mustafa:

Suriye Türkmen Meclisi Toplantısı
Suriye Türkmen Meclisi Toplantısı
GİRİŞ 30.11.2014 12:53 GÜNCELLEME 30.11.2014 12:53

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, "Suriye'de iç savaşa dönüşen devrimin en büyük mağduru Türkmenler olmuştur. Bizler de Türkmenlerin sesini daha ileriye götürmeye çalışacağız. Bunun için sadece Suriye Türkmenlerinin değil, tüm Türkmenlerin katkıda bulunması gerekiyor" dedi.

Mustafa, Yayladağı ilçesindeki belediye düğün salonunda gerçekleştirilen Suriye Türkmen Meclisi Toplantısı'nda, Suriye'deki Türkmenlerin işgal ve bombardıman altında olduğunu söyledi.

"Halep kentinde Türkmen köyleri IŞİD işgali altındadır" diyen Mustafa, şöyle devam etti:

"Bayırbucak Türkmenleri, katil Esed rejiminin varil bombaları altındadır. Humus ve Şam'daki Türkmenlerin de durumu vahim. Bugüne kadar bunları gördük. Suriye'de iç savaşa dönüşen devrimin en büyük mağduru Türkmenler olmuştur. Bizler de Türkmenlerin sesini daha ileriye götürmeye çalışacağız. Bunun için sadece Suriye Türkmenlerinin değil, tüm Türkmenlerin katkıda bulunması gerekiyor çünkü önemli dönüm noktasından geçiyoruz. Suriye'deki durum çok tehlikeli boyutlara ulaşmaya başladı. Türkmenlerin buradaki konumu ne olacak?

Burada sizlerle görüşüp, fikirlerinizi alıp, Türkmenlerin nasıl politika izlemesi gerektiğiyle ilgili yol haritası geliştireceğiz."

Suriye Türkmenleri olarak siyasette yeni olmalarına rağmen güzel işler başardıklarını kaydeden Mustafa, bu toplantılarda Türkmenlerin geleceğini konuşacaklarını, birlik olup, topraklarında gözü olanlara fırsat vermeyeceklerini vurguladı.

Geçici Suriye Hükümeti Sağlık Bakanı Türkmen Muhammed Vecih Cuma da yeni oluşum kurdukları için eksiklikleri olabildiğini, bunları hep birlikte aşacaklarına inandıklarını söyledi.

İlçedeki çadır kent ve evlerde kalan Suriye Türkmenlerinin katıldığı toplantı, katılımcıların soru ve görüşlerinin alınmasıyla devam etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika! Koronavirüs dehşeti! Ölüm sayısı bir anda fırladı! Prenses hayatını kaybetti
ABD'den beklenmedik haber! Şaşkına çeviren korona gelişmesi