Türk Konseyi Kiev'de Bölgesel Diaspora Merkezi açtı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) tarafından Bölgesel Diaspora Merkezi açıldı.

Türk Konseyi Kiev'de Bölgesel Diaspora Merkezi açtı
Türk Konseyi Kiev'de Bölgesel Diaspora Merkezi açtı
GİRİŞ 24.12.2014 22:39 GÜNCELLEME 24.12.2014 22:39

Türk Konseyi'ne üye Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye'nin Ukrayna'daki diasporaları arasındaki ilişki ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kurulan ilk ortak Diaspora Bölgesel Merkezi'nin açılış töreninin ardından, Türk Konseyi Genel Sekreteri Ramil Hasanov, konseyin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Hasanov, konseyin 4. toplantısında bölgesel diaspora merkezlerinin oluşturulması konusunun ele alındığını ve merkezin de söz konusu toplantıda alınan kararlar çerçevesinde kurulduğunu söyledi. Hasanov, Diaspora Bölgesel Merkezi'nin Türk dili konuşan ülkelerin uluslararası konumlarının güçlendirilmesi, bu ülkelerin devlet ve halklarının kültür ve değerlerinin tanıtılması, Türk halklarının karşılaştığı sorunlarla ilgili gerçeklerin uluslararası kamuoyuna duyurulması yönünde önemli adımlar atılacağını dile getirdi.

Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ile Kiev Belediye Başkanı Danışmanı Bogdan Balasinoviç katıldığı açılışa ayrıca Kırım Tatarları Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov, Kırgızistan'ın Kiev Büyükelçisi Ulukbek Çinaliyev, Ukrayna Azerbaycanlılar'ı Birleşik Diasporası Başkanı Hikmat Cavadov'un yanı sıra Ukrayna'da faaliyet yapan "Dostyk" Kazak Kültür Merkezi, Ukrayna Uluslarası Kırgızistan Toplumu ve ülkede faaliyet yapan Türkiye İşadamları Derneği yetkilileri katıldı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Berat gecesinin mucizeleri
Bakan Koca'dan son dakika koronavirüs açıklaması