Korkut Özal kimdir? Aslen nerelidir? Biyografisi

02 Kasım itibariyle hayatını kaybeden Korkut Özal kimdir? Başarılı politikacı Korkut Özal aslen nerelidir? İşte Korkut Özal'ın biyografisi

GİRİŞ 02.11.2016 11:26 GÜNCELLEME 02.11.2016 11:33
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

KORKUT ÖZAL KİMDİR?

29 Mayıs 1929 yılında dünyaya gelen Korkut Özal aslen Malatyalıdır. Türk mühendis ve politikacı olan Korkut Özal, Turgut Özal'ın öz kardeşidir.

İTÜ İnşaat Fakültesi'nde yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra 1956 ve 1957 yılları arasında Amerika'da uzmanlık eğitimi aldı. Türkiye'ye döndükten sonra ODTÜ'de öğretim üyeliği görevinde bulundu. 1965'te kendisine profesör unvanı verildi ve Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'nde öğretim görevlisi olarak yer almıştır.

Siyasete ilk olarak  1973 Milli Selamet Partisi'ne giren Korkut Özal aynı partiden iki kere Erzurum milletvekili seçilmiştir.

korkut-özal-aslen-nereli1974 senesinde CHP-MSP koalisyon Hükümetinde ve 1975'te kurulan I. Milliyetçi Cephe Hükümeti'nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 1977'deki II. Milliyetçi Cephe Hükümeti'ndeyse İçişleri Bakanı olarak görev almıştır.

12 Eylül 1980 Darbesi sonrası siyasi hayattan noktalayan Korkut Özal, Ağabeyi Turgut Özal'ın ölümünden sonra yeniden siyasete tekrar atılarak Anavatan Partisi'ne girdi ve 1995 senesindeki seçimlerinde ANAP'tan İstanbul milletvekili seçildi. TBMM İçişleri Komisyonu Başkanlığı ve AGİT Türkiye Parlamento Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1997'de kurulan Anasol-D Hükümeti'ne başta güvenoyu vermesine rağmen, bu hükümetin ANAP politikalarına ters icraatler içerisine girdiğini düşünerek muhalif bir tutum aldı. Parti içerisindeki muhalefetinin sonuçsuz kalması üzerine, 13 Ağustos 1997'de partiden istifa etti

Yeniden kurulmuş olan Demokrat Parti'ye girerek, 28 Eylül 1997 tarihinde toplanan Demokrat Parti kongresinde partinin genel başkanlığına seçildi. 22 Mart 2001'de Demokrat Parti'nin genel başkanlığından ayrıldı.

02 Kasım 2016 yılında Korkut Özal hayata gözlerini yumdu

Siyasi görevleri

21 Temmuz 1977 - 5 Ocak 1978 yılları arasında Türkiye İçişleri Bakanı

1 Nisan 1975 - 21 Haziran 1977 yılları arasında Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı

26 Ocak 1974 - 16 Kasım 1974 yılları arasında Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı

YORUMLAR 2
  • malatyalı 2 yıl önce Şikayet Et
    ALLAH Rahmet Eylesin,Mekanı Cennet olur İnşallah
    Cevapla
  • İsmail 2 yıl önce Şikayet Et
    Allah Rahmet Eylesin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye devreye soktu! Tüm dengeler alt üst oluyor
Milli Takım Ukrayna'yı da yenemedi!