Canan Karatay'dan zeytin açıklaması!

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinin ömrü uzattığını belirterek, "Zeytinyağı yağ değildir, çok kuvvetli bir meyve suyudur" dedi.

 • GİRİŞ23.10.2017 16:05
 • GÜNCELLEME23.10.2017 17:08
Canan Karatay'dan zeytin açıklaması!

Prof. Dr. Canan Karatay, zeytinin altın olduğunu, Altınözü’nün de altının özü olduğunu ifade etti.

Altınözü’nde yetişen zeytinler ve zeytin sularının hayatı ve ömrü uzattığını söyleyen Prof. Dr. Karatay, “Zeytin altındır, buranın adı Altınözü, altının özü. Zeytinyağı da zeytin suyudur. Hatta altınla alakası yok. Altından daha önemlidir zeytin. Çünkü altın için insanlar birbirini boğazlıyor. Ama Altınözü’nde yetişen zeytinler ve zeytin suları hayatı ve ömrü uzatıyor. Onun için ben bir sağlıkçı olarak bir kalp profesörü olarak iç hastalıkları profesörü olarak bu altın suyunun mutlaka kullanılması lazım, içilmesi lazım diyorum. Hangi hastalıkları önlediğini Hipokrat söylüyor Milattan Önce beşinci yüzyılda. Onun için Altınözü’nde yetişen çok önemli tipteki zeytinlerin çok önemli olduğunu biliyorum. Bu da senelerce örtbas edildi. Kimseye söylenmedi. Bu suç ’2-3 zeytin yiyin’ diyetisyenlerindir. Hiç kusura bakmasınlar. Vekilim kahvaltı yapmadan gelmiş, halbuki sabah bir fincan zeytinyağı içseydi bu kadar yorulmazdı” şeklinde konuştu.

Karatay, zeytinin ömrü uzattığını belirterek, "Zeytinyağ yağ değildir, çok kuvvetli bir meyve suyudur" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından hasat edilen zeytinler zeytin sıkma makinesinden geçirildikten sonra elde edilen zeytinyağları katılımcılara tattırıldı. Fokaçlı Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Zeytin Müzesi’nin de açılışı yapıldı. Açılış töreninin ardından müzeyi gezildi, Zeytindalı Korosu konser verdi.

KAYNAKİHA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar22

 • Furkan-- 2 ay önce Şikayet Et
  Zeytin Kur'anda geçen bir yiyecektir. Vardır bilinmeyen bir hikmeti. Zeytinyağının yabancı bir ülkede eczanede ilaç olarak satıldığını duymuştum.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • alim adam 2 ay önce Şikayet Et
  ne dedigini kendide bilmiyo
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Kubilay Muhammed 2 ay önce Şikayet Et
  meyve suyu ise içen günde bir bardak icsin bakalım içebilir mi ?
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Sultan Süleyman 2 ay önce Şikayet Et
  Ömer bin Hattâb dedi ki: Allah'ın Elçisi(s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Zeytinyağını, ekmeğe katık ediniz ve bu yağı kullanınız. Çünkü bu yağ, mübarek bir ağaçtan alınmadır." Sünen-i İbn-i Mace
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • HERKESE SAYGILAR 2 ay önce Şikayet Et
  Şu faydalı bu faydalı diyorsunuz.Sonra ZAMLAR gümbülüyor.!
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat