'Onlar, beyaz atlı prensler değil, tacizciler!'

Feminist akademisyen Kazue Muta, Pamuk Prenses, Uyuyan Güzel gibi masallardaki beyaz atlı prenslerin, romantik aşıklar değil, cinsel saldırganlar olduğu görüşünü ortaya attı.

'Onlar, beyaz atlı prensler değil, tacizciler!'
'Onlar, beyaz atlı prensler değil, tacizciler!'
GİRİŞ 03.01.2018 19:37 GÜNCELLEME 03.01.2018 19:37
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Hollywood'daki Harvey Weinstein skandalının da etkisiyle nüfuzlu erkeklerin cinsel saldırılarının örtbas edilmesi ve hatta teşvik edilmesi kültürüyle mücadele başlatılırken ilginç bir sav ortaya atıldı.

Japonya'nın Osaka Üniversitesi profesörlerinden Kazue Muta, Disney'in çizgi filmleriyle yeni boyutlar kazanan Pamuk Prenses, Uyuyan Güzel gibi masallardaki beyaz atlı prenslerin aslında bilinçleri kapalı partnerleriyle hemen hemen zorla cinsel ilişki kurdukları savını tartışmaya açtı.

"AŞK DEĞİL, TACİZ"

'Patron, o, aşk değil, aslında cinsel taciz' isimli kitabıyla da tanınan feminist akademisyen, beyaz atlı prensler nezdinde güç sahibi erkeklerin cinsel saldırılarının meşrulaştırıldığını savundu. Bu masalların cinsel saldırılar için paravan niteliğine dikkat çeken Kazue Muta, aralık ayında trende uyuyan bir kadını öpen erkeğin tutuklanmasıyla ilgili gerçek bir haberi paylaştı. Haberin altına da şu yorumu koydu: ''Pamuk Prenses, Uyuyan Güzel hakkında, prensesin prensin öpücüğüyle uyanması hikayesi üzerinde rasyonel şekilde düşünürseniz, aslında bilinci kapalı bir kişiye cinsel saldırı düzenlendiğini görürsünüz. Her şeyin fantazisini mahvettiğimi düşünebilirsiniz, ama bu masallar cinsel şiddeti teşvik ediyor ve ben de herkesin bunun farkında olmasını istiyorum.''

"GÖKTEN ELMA DÜŞSÜN DİYE TECAVÜZ MÜBAH MI"

Hararetli bir tartışma başlatan ve hem destek hem de kınama mesajları alan Kazue Muta, bu kez 'Women's Action Network' için bir makale kaleme aldı. Masallara eleştirel bakıldığında cinsel saldırının göz yumulabilir olduğu mesajının fark edilebileceğini belirten feminist akademisyen, ''Bana 'prensle prenses ölünceye dek mutlu yaşadı, demek ki öpücük için bir önrıza vardı, o zaman sorun da olmamalı' diyen geri dönüşler oldu. Olayı böyle anlamak tehlikelidir. 'Sonuç, bu amaca ulaşmak için kullanılan araçları haklı çıkarır' gibi bir zihniyet oluşturur. Bu da cinsel şiddete izin verir'' dedi.

"GÜNÜMÜZÜN SALDIRGANLARI, MASAL KAHRAMANLARININ TAKLİTÇİSİ GİBİ"

Japon masallarında da erkek kahramanların karşı tarafın rızasını almadığını anlatan Kazue Muta, günümüzde işlenen cinsel suçlara bakıldığında erkek saldırganların masallardaki erkek kahramanların eylemlerini taklit ediyor gibi görülebileceğine dikkat çekti. Kampanyasını Hollywood'dan başlayan mücadelenin #BenDe (#MeToo) etiketiyle de bağdaştırdı.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • azık 1 yıl önce Şikayet Et
  şimdi bu Japon akademisyenin açıklamasından sonra chp,den AciL kodu ile laiklik eylemi yapmasını ve hatta taaaaa Japonya,ya kadar adalet yürüyüşü yapmasını münkünse kar kış yağmur fırtına demeden yürümelerini canı gönülden istiyoruz yani laiklik çağdaşlık ilericilik modernlik Atatürkçülük için tsunami yönüne doğru yürüsünler millet adalet görsün
  Cevapla
 • TALHA 1 yıl önce Şikayet Et
  hah artık şu gerçekleri görün ve dünyaya gösterin artık
  Cevapla
 • TR2023 1 yıl önce Şikayet Et
  o cizgi filmlerin cogunda gizli seks objeleri vardir.. bunlarida izleyicilerin, yani cocuk yasta insanlarin bilinc altina yerlestiriyorlar.. subliminal mesajlarla dolu bu filmler.. insanlari kötü yola itiyor bilincalti olarak.. yani dürtüleri farketmiyoruzbile.. bize normal gelmeye basliyor so zaman gectikce..
  Cevapla
 • hakkı 1 yıl önce Şikayet Et
  iyice zıvanadan çıkdı bu yaratıklar (kendisini feminist diye adlandıranlar )
  Cevapla
 • bjk5656 1 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler sözün bam teli burası
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye harekat başlattı! Pakistan sürprizi
Mert'in mayın bulan drone'u dünyaya açılıyor!