TSK, 'Bordo Bereli' sayısını artıyor

Terörle mücadelede komando tugaylarının tamamıyla uzman çavuşlardan oluşturma kararı alan Genelkurmay, profesyonel ordu için ikinci adımını da atıyor.

TSK, 'Bordo Bereli' sayısını artıyor
TSK, 'Bordo Bereli' sayısını artıyor
GİRİŞ 14.07.2007 04:20 GÜNCELLEME 14.07.2007 04:20

Genelkurmay Başkanlığı, profesyonel orduda ikinci adımı atıyor. Komando tugaylarının tamamıyla uzman çavuşlardan oluşturma kararı alan Genelkurmay, terörle mücadelede en etkin birim olan ve kamuoyunda “Bordo Bereliler” olarak bilinen Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı (ÖKK) da personel ve teçhizat açısından güçlendiriyor. ÖKK'nın 5 bin olan sayısı 7 bine çıkartılacak. Bordo Bereliler, saldırı ve taktik helikopterleri ile güçlendirilecek ve ÖKK daha fazla hava unsuruna sahip olacak.

TAKVİYE

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı'nın komando tugaylarında görevlendirmek için alacağı uzman çavuşlardan bir bölümü ÖKK'da görevlendirilecek. Bordo Bereliler, A, B ve C timlerinden oluşuyor. A timleri subaylardan, B timleri astsubaylardan, C timleri uzman çavuşlardan kurulu bulunuyor. A timleri 2 .500 ila 3. 500, B timleri 1.800 ila 2.300, C timleri ise 1.600 ila 2 bin YTL arasında maaş alıyor.

TOPLAM EĞİTİM 3 YIL

ÖKK için şartları uyanlar 1.5 yıl boyunca temel eğitimden geçiriliyor. Bunun ardından bir yıl boyunca temel ihtisas kursu, 6 ay süreyle de operasyon eğitimi var. Bordo Berelilere, 3 yıllık eğitim sürecinde “Komando, Paraşüt, Hayatı İdame, Su Üstü- Su Altı ve Lisan” kursları veriliyor.

Doğrudan Genelkurmay Başkanı'na bağlı olarak görev yapan ÖKK, Doğu ve Güneydoğu'da 4 irtibat noktası daha oluşturacak. Bu noktalar Batman, Siirt, Tunceli ve Şırnak olacak. Gönüllülük esasına göre belirlenen Bordo Bereliler, ayrıca hava unsurları ile takviye edilecek. İtalyan Agusta şirketinin Türk Silahlı Kuvvetleri için TAI ile ortak üreteceği saldırı ve taktik helikopterleri öncelikli olarak ÖKK'nın hizmetine verilecek. ÖKK'ya, Ağustos 2006 şurasında korgeneralliğe terfi eden Servet Yörük komuta ediyor.

AKŞAM

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • ümit 2 yıl önce Şikayet Et
  onlara para lazım deyil onlara vatan lazım kardeşim
  Cevapla
 • asdadsaf 3 yıl önce Şikayet Et
  adamlar çatışcak maaşlar komedi garsonluk yapsalar daha çok kazanırlar
  Cevapla
 • Arif yıldırım 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahım tüm askerlerini korusun başımızdan eksik ettmesin
  Cevapla
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Onlar para için yapmıyor vatan için mücadele ediyorlar allahım tüm askerlerimizi korusun başımızdan eksik etmesin tüm aslerlerimizi
  Cevapla
 • Selcuk 1 yıl önce Şikayet Et
  para manyakligina gerek yok bu konuda.
  Cevapla
 • meryem 1 yıl önce Şikayet Et
  onlar para değil ülkemizi korumak istiyorlar
  Cevapla
 • yusuf 3 yıl önce Şikayet Et
  onlar türkiyeyi koruyor adam oll
  Cevapla
 • osman biçici 10 yıl önce Şikayet Et
  keşke . ahhhhhhhh keşke yaşım 20 olsaydı.......!
  Cevapla
 • şehmus bedir 10 yıl önce Şikayet Et
  geç kalındı ama.... türk silahlı kuvvetleri dünyada en çok askeri olduğu halde pkk yı bitiremeyen bir görüntü vermesi beni bir türk olarak çok sinirlendiyor.pkknın uçağı yok,helikopteri yok,tankı yok,radarı yok,termal kamerları yok,üstelik korkak ve imanları yok, bizim elimizde o kadar imkan varken o kadar imanlı türk evlatları varken neden bitiremiyoz bu pkk yı.askerdeyken bir arkadaşım demişti de inanmamıştım bu komutanlar pkk nın bitmesini hiç istemez diye.çünkü pkk biterse hiç bir şekilde açıkma yapamz die inanmamıştım...
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  içimizdeki hainlerden dolayı
  Cevapla
 • mesut basar 10 yıl önce Şikayet Et
  daha yenimi akıl ettiler. bunların profosyenellik anlayışı 28 günlük askeri pkknın üstüne yollamaktı geç kalınmış büyük bir değişim sayılır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ortaklığı kurdular! Hedefleri Türkiye ve İran
Fransa'dan Türkiye'ye karşı yeni hamle!