Büyük tehlike! Giderek yayılıyorlar

Çocukları büyük tuzağa çeken Sarahah'ın ardından şimdi de kullanıcı sayısı 5 milyona ulaşan 'Connected2.me' mesajlaşma uygulaması tehlike saçıyor

Büyük tehlike! Giderek yayılıyorlar
Büyük tehlike! Giderek yayılıyorlar
GİRİŞ 19.03.2018 07:47 GÜNCELLEME 19.03.2018 18:44
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

 Yurtdışında ‘sanal zorbalık’ örnekleri nedeniyle ebeveynlerin yasaklanmasını istediği ‘Sarahah’ın Türkiye’de de kullanıcı sayısı hızla artıyor. Gazete Habertürk'ten Soner Özcan'ın haberine göre uzmanlar, isimsiz mesaj uygulamasının taciz ve tehdit söylemlerini artıracağını ifade etti.

DİĞER UYGULAMALAR

 

 

Dünyada 300 milyon, Türkiye’de ise 10 bin kullanıcısı olduğu öne sürülen Sarahah, çocuklar için tehlikeli tek uygulama değil. App Store ve Play Store’dan indirilebilen benzer başka anonim mesajlaşma uygulamaları da var. Türkiye’de daha çok gençlerin tanışmak için kullandığı uygulamaların aktif üye sayısı da oldukça fazla.

REHBERE İSİMSİZ MESAJ

Telefonlara yüklenebilen isimsiz mesajlaşma uygulamalarından biri ‘Psst.’ Dünyada 100 milyon kullanıcısı bulunan uygulama, Türkçe dil seçeneği bulunmadığı için Türkiye’de çok fazla popüler değil. Yorumlar 48 saat boyunca görülebiliyor ve ardından tamamen siliniyor. Truth adlı uygulama ise telefonda kayıtlı kişilere kimlik bilgileri görünmeden mesaj atabilme imkânı sağlıyor.

TEPKİLER KAPATTIRDI

Benzer bir uygulama olan ‘Whisper’da fotoğraf üzerine yazı yazarak paylaşım yapılabiliyor. İstenen kişiye özel mesaj gönderilebiliyor. ‘Roomvine’ adlı uygulama ise bulunduğunuz mekândaki kişilerle anonim olarak sohbet etme imkânı sunuyor. ‘Wondr’ ise gizli mesaj atmaya olanak vermese de Twitter’daki takipçilerden anonim mesajlar alınmasına izin veriyor. ‘Yik Yak’ gibi daha önce Türkiye’de de kullanılan benzer bazı uygulamaların ise tepkiler nedeniyle kapatıldığı görülüyor.

‘CESUR OL, SENİ GÖRMEYECEKLER’

Türkiye’de en çok kullanılan anonim mesajlaşma uygulamasından biri de ‘Connected2.me’. “Sen de milyonlara anonim olarak mesaj atabilirsin. Cesur ol, seni görmeyecekler” sloganıyla tanıtım yapan uygulama, App Store ve Play Store’dan indirilebiliyor. Özellikle gençlerin kullandığı uygulamanın 5 milyon indirme rakamına ulaştığı belirtiliyor.

Habertürk

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • olaylar olaylar 1 yıl önce Şikayet Et
  gezi olaylarında olduğu gibi sosyal olaylar tertiplemek için kullanmayı planlıyor olabilirler. dikkat etmek lazım. kimliğin gizlenebildiğinin özellikle vurgulanması, kimse seni göremeyecek sloganı şüphe uyandırıyor.
  Cevapla
 • ünzile girişgin 1 yıl önce Şikayet Et
  neden izin veriyoruz o halde .çocuklarımız yem mi,kukla mı,beyinleri ve bilinçleri kirleniyor.
  Cevapla
 • HASAN 1 yıl önce Şikayet Et
  yav millet kaşınıyor işte ne abarttınız sapıklık yapmak icin yapılmış bi yer
  Cevapla
 • Erdem 1 yıl önce Şikayet Et
  Slogan kendi içinde çelişkili. Seni kimsenin göremeyeceğine güvenip de bişey yazacaksan, sen zaten korkaksın demektir. Gerçekten cesursan mertçe açıktan söylersin istediğini. :)
  Cevapla
 • Aslan yürek 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli sistem uygulamaları gogle nin yerine kendi sis temlerimizi biran önce hayata geçirmeliyiz engüzel sistem yerli sistem şimdiden hayırlı olsun inşallah ALLAHIN izniyle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün gazete manşetleri
Duruşma salonunun önünde 15 kişi birden avukata saldırdı