Tek Tip Askerlik çıkacak mı, ne zaman gelecek? Bu yıl askerlik süresi!

Hükümet kanadından, vatani görevini henüz tamamlamış asker adaylarını yakından ilgilendirecek açıklamalar geldi. Askerlik görevini icra edecek kişilerin gündeminin merkezinde yer alan Tek Tip Askerlik sistemi mi geliyor? Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamalar ışığında bu yıl askerlik süresi düşecek mi?

Tek Tip Askerlik çıkacak mı, ne zaman gelecek? Bu yıl askerlik süresi!
Tek Tip Askerlik çıkacak mı, ne zaman gelecek? Bu yıl askerlik süresi!
GİRİŞ 15.10.2018 09:31 GÜNCELLEME 15.10.2018 09:31
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Son dönemlerde hükümet kanadından peş peşe gerçekleştirilen açıklamalar neticesinde yeni askerlik sistemine geçileceği hususu aktarılmıştı. Bu bağlamda Bedelli Askerlik uygulamasında da yeni düzenlemenin hayata geçirilip yasalaşmasıyla birlikte, askerlik süresinin düşürülüp düşürülmeyeceği gündemde tartışılan konular arasına taşındı. Bu gelişmelerin sonrasında konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından, askerlik görevini ifa edecek kişilere yönelik mühim açıklamalar gerçekleştirildi. Peki, uzun dönem askerlik yapacak gençleri yakından ilgilendirecek askerliğin indirilmesi esasına dayanan 9 aylık Tek Tip Askerlik sistemi gelecek mi? Tek Tip Askerlik uygulaması üzerine çalışmaların olup olmadığına dair basın mensupları tarafından yöneltilen soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın aktardığı en son gelişmeler ışığında bu yıl askerlik süresi düşecek mi? İşte, vatani görevini henüz tamamlamış asker adaylarının ''Askerlik süresi kısalacak mı, Askerlik süresi 9 aya mı inecek?'' şeklinde sıklıkla sorgulamaya aldığı soruların yanıtlarına haberimizden erişebilirsiniz. 

TEK TİP ASKERLİK SİSTEMİ Mİ GELECEK? ASKERLİK SÜRESİ KISALACAK MI?

Basın mensupları tarafından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a; "Tek tip askerlik tartışmalarıyla ilgili bir çalışma var mı?" şeklinde yönelttiği sorular karşısında yanıt verdi. Yeni askerlik sistemi hususunda açıklamalarda bulunan İbrahim Kalın;

"Zaman zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın gündemine de getirilen bir konu bu. Aslında nihai olarak varılmak istenen nokta profesyonel bir ordu. Böylece de zorunlu askerliğin yeniden formüle edilmesi, tek tip askerlik denilen şeyde sürelerin bir tek hale gelmesi konusu... Şimdi bu tabii uzun vadeli bir proje. Bugün itibarıyla, yürüyen bir çalışma var diyemem ama Türk Silahlı Kuvvetleri aslında ordu mensupları itibarıyla yüzde 50 civarında profesyonelleşmiş durumda zaten. Oran olarak o noktaya geldik. Bunun diğer boyutları tabii ki tartışılacak, müzakere edilecek. Kabine, Meclis ayağında bunlar konuşulacak." ifadelerini kullandı.

ASKERLİK SİSTEMİ

YORUMLAR 18
 • mehmet 8 saat önce Şikayet Et
  Düşsün bu askerlik artık 12 ay çoktur yaw rica ediyorum lutfen
  Cevapla
 • mehmetçik 14 saat önce Şikayet Et
  herkes cimere yazsın. biran önce çıksın bu sistem
  Cevapla
 • EMRE 1 gün önce Şikayet Et
  Hekes cimer'e yazarsa şikayet belli bir seviyeye ulaşır , herkes YAZSIN
  Cevapla
 • CAN VURAL 3 gün önce Şikayet Et
  böyle daha iyi olacaktır 9 ay olsun herkes eşitlensin gereken ne varsa yapılsın
  Cevapla
 • Birol 3 gün önce Şikayet Et
  Almanya’dan geldim askerliğimi yapmaya 39 yaşındayım Şırnak Çakırsöğüt de askerliğimi yapıyorum. İki çocuk babasıyım ve çocuklar artık bensiz zorlanıyor lar. Lütfen askerliği artık düşürün de aileme kavuşayım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fırsatçıların yeni oyunu! Faiz bile taksiti ödüyor
Tarihî eser operasyonunda FETÖ ve PKK izi