Sağlık Bakanı’ndan çok önemli 'rapor' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı son dakika açıklamasında "Mevzuat haricinde sağlık raporu tanzimi yapılmaması için gerekli düzenlemelere başlanmıştır. Rapor sayısı azaltılacak ve raporlar standart hale getirilecek" dedi.

Sağlık Bakanı’ndan çok önemli 'rapor' açıklaması
Sağlık Bakanı’ndan çok önemli 'rapor' açıklaması
GİRİŞ 07.01.2019 15:22 GÜNCELLEME 07.01.2019 16:16
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Bakan Koca'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

Vatandaşlarımızdan gelen bildirimler değerlendirilmiş; çeşitli kurumların tek hekim tarafından düzenlenebileceği mevzuatta tanımlanan sağlık raporları (sürücü ve sürücü adayları sağlık raporları, askerliğe elverişli sağlık raporu, spor lisansı, yivsiz av tüfeği alabilir raporu, akli meleke, kurum ve kuruluşlara sunulmak üzere verilen durum bildirir tek hekim sağlık raporları) haricinde; mevzuatta tanımlı olmadığı halde çeşitli raporlar talep ettikleri görülmüştür. 

MENDİL KAPMACA OYNAYABİLİR RAPORU

 

 

Bakanlığımızca yapılan saha çalışmasında mevzuat harici istenen sağlık raporu çeşidinin 200’den fazla olduğu tespit edilmiştir. Bunlar arasında satranç oynayabilir, mendil kapmaca oynayabilir, okul gezisine katılabilir, belediye kurslarına katılabilir, temizlik personeli olabilir gibi çeşitli eğitim ve faaliyetlere katılma veya bazı görevleri yapma gibi durumlarda istenen raporlar sayılabilir. Vatandaşlarımız Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM) yönlendirilip, aile hekimlerinden bu gibi raporları almaları istenmektedir.

AİLE HEKİMLERİNE FAZLADAN İŞ YÜKÜ ÇIKARTILIYOR

Bu tür rapor talepleri vatandaşlarımızı gereksiz bürokratik işlemlerle uğraştırdığı gibi, aile hekimlerimiz üzerinde de fazladan iş yükü oluşturmaktadır. Bu ek iş yükü, hastalara ayrılan zamandan çalarak hizmet kalitesini düşürebilmektedir. Sağlık Bakanlığı olarak buna benzer gereksiz bürokratik süreçleri ortadan kaldırmak, hem vatandaşımızı hem de aile hekimlerimizin yükünü hafifletmek amacıyla çalışmaktayız. 

E-NABIZ'DAN TEMİN EDİLECEK

 

 

Diğer devlet kurumları ile Bakanlığımızın yaptığı ortak çalışmalarda bu tür raporların talep edilmemesi hususunda ön mutabakat sağlanmıştır. Mevzuat haricinde rapor tanzimi yapılmaması için gerekli mevzuat düzenlemelerine başlanmıştır. Bu süreç neticesinde raporların nüshaları ihtiyaç halinde e-nabız üzerinden de temin edilebilecektir.

Kısa sürede uygulamaya geçeceğimiz düzenlemelerle; rapor sayısı azaltılacak ve raporlar standart hale getirilecektir. Bu sayede vatandaşlarımızın gereksiz iş ve zaman kaybının önüne geçilecek, ASM’lerde daha kaliteli hizmet verilmesi desteklenmiş olacaktır.

ETİKETLER
Fahrettin Koca
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Miaafirrrr 9 ay önce Şikayet Et
  Ortopedik engelliyim. Rapor alana kadar annemden emdiğim süt burnumdan geliyor. Her şey için ayrı ayrı engelli raporu istenmesi ayrı bir saçmalık. Doktorlar yönetmeliği rastgele yorumlayabiliyorlar. Gerçek engelliler için tam bir eziyete dönüşüyor engelli raporu almak. Ama etrafta sapasağlam insanların engelli raporunu rahatlıkla almaları nasıl bir adalettir anlayabilmiş değilim. Allah kimseyi gerçekten engelli yapmasın ülkemizde. Keşke engelli olmasaydım da dünya kadar bürokratik engelle ugraşmasaydım. Sadece şunu söyleyebilirim ki engelli olmak suç bu ülkede.
  Cevapla
 • halk 9 ay önce Şikayet Et
  vatandaş rumuzlu arkadaş bu bahsedilen rapor senın anladığın ilaç raporu değil,bazı ilaçları ancak uzman olan doktorlar verebilir,kolesterol ilacını de uzman doktor verebilir,uzman olmayan doktor bu ilaçlara rapor veremez,haberde bahsedilen mesela bir çocuğun geziye katılmasına bir sakınca varmı,yokmu gibi
  Cevapla
 • isminiz 9 ay önce Şikayet Et
  yerinde bi karar olmuş bence
  Cevapla
 • Vatandas 9 ay önce Şikayet Et
  Bakanım 1 aile hekimleri hiç bir türlü sağlık raporu vermiyor gerekçe sende kolestrol 6sene önce yükselmiş 2 aile hekimide hemşiresi de sabahtan akşama kadar tabiri caizse yatıyor veya elinde telefon okey oynuyor ve duyduğum kadarıyla en yüksek maaş bunlar alıyormuş 3 ver hastaneye yoğunluk düşsün 4 açtır 24 saat vardiyalı çalıştır hastane yoğunluk düşsün veya 2 mahalleyi birleştir tek yap 7 24 çalışsın
  Cevapla
 • hasan beyat 1 ay önce Şikayet Et
  doktor düşmanı garip cahil insan
  Cevapla
 • misafir 9 ay önce Şikayet Et
  siz bakan olun alana epey hakimsiniz maşaallah
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  engelli araç raporlarınına %90 ve üzeri rapor alıp araç alanlara bakın asıl yolsuzluk orda
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Çekilmesi beklenen YPG'li teröristlerden peş peşe saldırı
Gerçekleri cesurca anlatabilenler de var! 'Erdoğan bizi uyarmıştı'