Askerlik 1 aya ne zaman düşüyor? 2019 Kalıcı bedelli askerlik yaş sınırı...

Tek tip askerlik için sona gelindi. Binlerce kişinin merakla beklediği yeni askerlik sistemi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan detayları paylaştı. Peki askerlik ne zaman 1 aya düşürülecek? Kalıcı bedelli askerlikten kimler yararlanacak? Uzun dönem askerlik yapacaklar ne kadar maaş alacak? İşte detaylar...

GİRİŞ 15.02.2019 09:00 GÜNCELLEME 15.02.2019 09:00
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yeni askerlik sistemine dair ilk açıklamaları asker adaylarını heyecanlandırdı. Buna göre bedelli askerlikten yararlananlar 1 ay zorunlu askerlik yapacak. Lise mezunları için ise askerlik süresi 9-12 ay arası olacak. 20 yaşını aşmış herkesi bedelli askerlikten yararlanabilecek. Askerliğe devam etmesi durumunda maaş alacak. İşte yeni askerlik sistemiyle ilgili öne çıkanlar...

 

 

KALICI BEDELLİ ASKERLİKTE YAŞ SINIRI VAR MI?

Bedelli yapmak isteyenler için yaş sınırı da olmayacak. Yani 20 yaşındaki herkes askerlik sırasında bu haktan faydalanabilecek.

EĞİTİM SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Yeni sistemde 1 aylık eğitim süresi olacak. Bu sürede askerliğin tüm kuralları herkese öğretilecek.

 

 

Ardından bedelli yapmak isteyenler 1 ayın sonunda, istenilen ücreti yatırarak evinin yolunu tutacak.

Yeni Askerlik Sistemi

2019 BEDELLİ ASKERLİĞİN ÜCRETİ KAÇ TL

Bedelli askerlik ücretiyle ilgili konu ise henüz belirlenmiş değil, ancak asgari ücretin belli bir katı katı kadar olması planlanıyor.

Bunun yanında, bedelli yapmayıp askerde kalmak isteyenler için de seçenekler olacak. TSK'nın belirlediği subay ihtiyacı doğrultusunda 2 yıllık mezunu olanlar astsubay olarak, 4 yıllık mezunu olanlar ise yedek subay olarak yoluna devam edebilecek.

ASKERLERE ASGARİ ÜCRET VERİLECEK

Lise mezunları için ise 9 ya da 12 aylık bir askerlik süresi olacak. Eski sistemden farkı ise lise mezunlarının asgari ücret karşılığı görev yapması olacak.

YORUMLAR 13
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Askerliği neden bazı şeyler için bir yaptırım gibi kullanıyorlar, hem temel eğitim alınsın, askerlik bağı kopmasın deniyor altı üstü cepeye gitmeyen bir askeri eğitim, yap 6 ay insanlar askerlikten korkupdamı okusun meslek edinsin zaten kendini geliştirmezse toplumda zararda olur o kişi.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne zaman yürürlüğe girer ? Secimden önce çıkar inşallah
  Cevapla
 • kerim 1 yıl önce Şikayet Et
  süperrr
  Cevapla
 • UMUT 1 yıl önce Şikayet Et
  Yürürlüğe ne zaman girecek bilgisi olan var mı ?
  Cevapla
 • okan 1 yıl önce Şikayet Et
  Tek tip diyorlar sonra lise mezunu şöyle üniversite mezunu şöyle diyorlar. Bu nasıl tek tip?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye boğazları kapatacak mı?
ABD'den 'Türkiye'ye destek' açıklaması