Annelerini öldüren kız kardeşlerin davasında yeni karar

İzmir'de annelerini öldürdükleri gerekçesiyle hapis cezalarına çarptırılan ve Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden yargılanan kız kardeşlerden biri 17 yıl 6 ay, diğeri 10 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Annelerini öldüren kız kardeşlerin davasında yeni karar
Annelerini öldüren kız kardeşlerin davasında yeni karar
GİRİŞ 11.04.2019 11:05 GÜNCELLEME 11.04.2019 11:08
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

İzmir'de annelerini öldürdükleri suçlamasıyla hapis cezalarına çarptırılan ve Yargıtayın bozma kararının ardından yeniden yargılanan kız kardeşlerden ablaya 17 yıl 6 ay, kardeşine 10 yıl hapis cezası verildi.      

 

 

Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Pınar Melli ile kardeşlerin avukatları katıldı. Tutuksuz sanıklar Ş.P. ve B.P. duruşmaya katılmadı.     

İddia makamı, Yargıtayın bozma ilamına uyulması yönünde mütalaa verdi. Mahkeme heyeti de ilama uyulması yönünde karar verdi.     

 

 

Savcı, esas hakkındaki mütalaasında sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması ancak haksız tahrik hükümlerine göre makul oranda indirim yapılması yönünde görüş bildirdi.     

Bakanlık vekili Pınar Melli, sanıklardan şikayetçi olduklarını, cezalandırılmalarını talep ettiklerini belirtti.     

Kız kardeşlerin avukatları ise meşru müdafaa hükümlerinin uygulanarak beraat kararı verilmesini talep etti.     

Mahkeme heyeti, sanık Ş.P'nin ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını, sanığın suçu maktulün haksız tahriki neticesinde işlediği gerekçesiyle 21 yıla indirilmesini, sanığın duruşmadaki hali, yargılama sürecindeki davranışları lehine takdiri hafifletici sebep olarak görülmesine kanaat getirerek 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını kararlaştırdı.     

Heyet, sanık B.P'nin de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına, sanığın suçu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle 21 yıla indirilmesine, sanığın suç tarihindeki yaşı gözetilerek indirim yapılmasına ve 14 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına ancak ilgili kanun gereği getirilen üst sınır nedeniyle cezanın 12 yıla indirilmesine ve sanığın duruşmadaki hali, yargılama sürecindeki davranışları lehine takdiri hafifletici sebep olarak görülmesine kanaat getirerek 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.     

OLAY VE DAVANIN GEÇMİŞİ      

Aliağa ilçesinde 13 Eylül 2013'te Gülseren S. (39), evinde bıçaklanarak öldürülmüş halde bulunmuş, gözaltına alınan kızları Ş.P. (19) ve B.P. (17), ayaklarında annelerine ait kan izlerine rastlanınca suçlarını itiraf etmiş, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.      

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı, kardeşler hakkında "üst, alt soya yönelik nitelikli adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırlamış, abla Ş.P. hakkında Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, B.P. hakkında ise İzmir Çocuk Mahkemesinde dava açılmıştı.      

Yaşı küçük olan B.P'nin İzmir Çocuk Mahkemesinde görülmesi beklenen davası, bu mahkemenin talebi üzerine Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davayla birleştirilmiş, Ş.P 20 yıl, B.P ise 10 yıl hapis cezalarına çarptırılmıştı.     

Sanık avukatlarının temyize gitmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kız kardeşlere verilen cezayı fazla bularak kararın bozulması talebiyle dosyayı Yargıtay 1. Ceza Dairesine göndermişti.     

Yargıtay 1. Ceza Dairesi de öldürülen kişinin kadın ve anne olmasından dolayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görüşünün alınmasını talep etmişti. Bakanlık avukatları da sanıklara "haksız tahrik" ve "iyi hal indirimlerinin" fazla uygulandığı ve az ceza verildiği yönünde görüş bildirmişti.     

Tekrar görülen duruşmada mahkeme heyeti, sanıkların aynı cezaya çarptırılmasına karar vermişti. Sanık avukatlarının "haksız tahrik" indirimi yapılmadığına ilişkin itirazları üzerine dosya tekrar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti.      

Yargıtay da kararı bozarak kız kardeşlerin yeniden yargılanmasına karar vermişti. Bozma kararının ardından kız kardeşler tahliye edilmişti.    

YORUMLAR 11
 • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Olmaz Olsun Böyle Adalet!!! İdam Şart Kardeşim Şart!!! Şahsa Karşı İşlenen Suçlarda Mutlaka İdam Cezası Olmalı!!!
  Cevapla
 • Sedef 10 ay önce Şikayet Et
  Tiplerden belli, yabancı bunlar.
  Cevapla
 • evet_isyan 10 ay önce Şikayet Et
  Anneyi öldürmede haksız tahrik sebebi ne kardeşim? KIzların namusuna leke sürecek işler yapmadıysa öyle yok tartıştık, yok annem bana vurdu, kızdı bağırdı vs haksız tahrik falan olamaz.
  Cevapla
 • alamanci 10 ay önce Şikayet Et
  YETISEN medeni nesil....herkesin yaninda bir polis olmaz rahmetli erbakan derdi ki...vicdan polisi olursa normal polis gerek kalmaz......mesele neymis.....
  Cevapla
 • izmir-dobracı 10 ay önce Şikayet Et
  bu dünyada anneyi katletmenin cezası 17 yıl verildi 10 yıl yatınca af falan alır çıkar ya ahiret hesabı ne olacak dinimiz anne babaya bıçak sallama vurmayı bırak öf bile demeyin buyururken anneyi feci şekilde öldürmek caniliktir.
  Cevapla
 • Mustafa çoban 10 ay önce Şikayet Et
  Annesi bunları pazarlamaya çalışıyormuş ifadeleri öyleydi degistirmedilerse
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanlığı'ndan İtalya ve Irak için son dakika uyarısı!
İtalya'da koronavirüs alarmı! Asker sokağa indi, yolu kesti