100 bin polise İstanbul'da oy kullandırılacağı iddiasına yalanlama

İçişleri Bakanlığından, 100 bin polisin İstanbul'a getirilerek 23 Haziran'da yapılacak seçimde oy kullandırılacağına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığı ve seçmen listelerinin, 31 Ocak itibarıyla kesinleştiği bildirildi.

100 bin polise İstanbul'da oy kullandırılacağı iddiasına yalanlama
100 bin polise İstanbul'da oy kullandırılacağı iddiasına yalanlama
GİRİŞ 09.05.2019 13:44 GÜNCELLEME 09.05.2019 13:47
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, sosyal medya platformlarında ikamet zorunluluğu olmaması nedeniyle 100 bin polisin İstanbul'a getirilerek oy kullandırılacağına ilişkin gerçek dışı paylaşımların kasıtlı olarak servis edildiği belirtildi.  

 

 

Yanıltıcı bir algı oluşturulmaması için gerçek durumun kamuoyuyla paylaşılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edilen açıklamada, 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun"un ilgili maddesindeki hükme işaret edildi. Açıklamada, şöyle denildi:

"31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için seçmen listeleri, 'Adrese Dayalı Nüfus Sistemi Kayıtları'na dayanılarak hazırlanıp, 4 Ocak 2019 tarihinde askıya çıkarılmış, gelen itirazlar değerlendirilerek seçime katılacak her siyasi partiye de gönderilerek 31 Ocak tarihi itibarıyla kesinleştirilmiştir. Seçimlerin yenilenmesi gereken yerlere ilişkin Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu 1683 sayılı kararda seçmen listelerinde güncelleme yapılmayacağı net bir şekilde ifade edilmiştir. 

 

 

Ayrıca 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan mahalli idare seçimleri kapsamında Bakanlığımızca tüm Türkiye'de kolluk görevlisi olarak jandarma ve emniyet teşkilatlarından yapılan geçici görevlendirme sayısı 6 bin 449, son 10 seçimin tamamında yapılan geçici görevlendirmenin toplamı iftira edilen rakamın yarısına bile ulaşmadığı göz önüne alındığında yapılan paylaşımların ne kadar gerçek dışı, kasıtlı olduğu kolayca anlaşılacaktır."

Açıklamada, hukuken ve fiilen mümkün olmadığı veya olmayacağı çok açık olan ve güvenlik kuvvetlerinin başarılı çalışmalarına gölge düşürmek amacıyla yapılan iftira niteliğindeki bu tür paylaşımların, mesai mefhumu gözetmeksizin terörle mücadele ve asayiş olaylarının önlenmesi için cansiperane görev yapan kolluk birimlerini derinden yaraladığı belirtildi.

ETİKETLER
İçişleri
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • emekli42 9 ay önce Şikayet Et
  Sosyal medyada bu haberi bir çok kişi paylaşmış.Lütfen yetkililere emir verin gerekeni yapsınlar.
  Cevapla
 • halk 9 ay önce Şikayet Et
  yalan söylenti çıkaranlara soruşturma açılsın
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 9 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım anlaşıldı CHP daha şimdiden kıvırmaya başladı?Biliyorlarki kaybedecekler?Biliyorlarki yine çamur atacaklar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Koronavirus maskesi nasıl yapılır? İşte adım adım yapılışı...
İran Sağlık Bakanı Yardımcısı da koronavirüse yakalandı