Rize'de 300 yıllık köprü çöktü

Rize'de koruma altında bulunan taş kemer köprü çöktü. Köyde yaşayan vatandaşlar geçen yıl restore edilen köprünün aslına uygun olarak yeniden yapılmasını istiyor.

Rize'de 300 yıllık köprü çöktü
Rize'de 300 yıllık köprü çöktü
GİRİŞ 10.07.2019 11:24 GÜNCELLEME 10.07.2019 11:25
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Rize'nin merkeze bağlı Ambarlık köyünde, 18'inci yüzyılda inşa edilen koruma altındaki taş kemer köprü çöktü. Geçen yıl restore edilen köprünün çökmesi yöre sakinlerini üzdü. Vatandaşlar, köprünün taşlarının toplanarak eski haline uygun yeniden inşa edilmesini istedi.

Ambarlık köyünde Salarha Deresi üzerine 18'inci yüzyılda kesme ve moloz taştan inşa edilen tek gözlü Ambarlık Kemer Köprü, Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce 2003 yılında tescil edilerek koruma altına alındı. Geçen yıl restore edilen 40 metre uzunluğunda 3,20 metre genişliğinde ve 10 metre yükseklikteki köprü, bu sabah saatlerinde kendiliğinden çöktü. Yolu düzenli moloz taş ile örülmüş bölgenin önemli tarihi değerleri arasındaki köprünün çökmesi, yöre sakinlerini üzdü. Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri çöken köprü enkazında incelemelerde bulundu. 

 

 'TARİHİN SİLİNİP YOK OLMASINI İSTEMİYORUZ'

Salarha Vadisi Kalkındırma Derneği Başkanı Dursun Ali Toptan, Ambarlık'taki tarihi köprünün çöktüğünü üzüntü ile öğrendiklerini belirterek, "Vadimizin kültür ve turizm bakımından tarihi aynası olan köprünün çökmesi, bizleri derinden üzmüştür. Bu tarihi köprü birkaç yıl öncesinde restore edilmişti. Onca dere taşkını, afet gören köprünün bugün yıkılmasının araştırılmasını yetkililerden zaman kaybetmeden istiyoruz. Aynı zamanda su debisi artmadan bir an önce tarihi köprünün taşları dereden çıkartılarak yeniden inşa edilip, vadimize kazandırılmasını istiyoruz. Böylesine önemli tarihin vadimizden silinip yok olmasını, kaybolmasını istemiyoruz” dedi.

Köylerinin simgesi köprünün çökmesine üzüldüklerini söyleyen Hasan Türüt de, "Bu sabah saatlerinde büyük bir gürültü ile uyandık. Aşırı bir gürültü oldu. Kaza oldu sandık. Baktık ki bizim 300 yıllık köprümüz yerinde yok. Bunca yıldır ayakta duran köprünün, geçen yıl restorasyonu yapılmıştı" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • fotoiyon 7 ay önce Şikayet Et
  definecilerin isi olabilir bi arastormak lazim
  Cevapla
 • vatansever.. 7 ay önce Şikayet Et
  YALANDAN RESTORE ETMİŞLER DEMEK Kİ.. çok yazık o ihaleyi alanlara derhel soruşturma açılmalı..
  Cevapla
 • Malatyalı 7 ay önce Şikayet Et
  Bir restorasyon faciası daha
  Cevapla
 • ali 7 ay önce Şikayet Et
  restore edilmeseydi çökmezdi . beceriksizler veya kasıt var
  Cevapla
 • Hakan 7 ay önce Şikayet Et
  Geçen yıl restore eden şirket aslına uygun olarak yeniden yapsın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca: Karantinadaki 132 kişiden hiçbirinde koronavirüse rastlanmamıştır
Koronavirus maskesi nasıl yapılır? İşte adım adım yapılışı...