Erdoğan'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Karşılarında Türkiye'yi bulurlar

Başkan Erdoğan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yıl dönümü nedeniyle Akıncı'ya kutlama mesaj gönderdi: Doğu Akdeniz'deki zenginliklerin kendilerine ait olduğunu sananlar karşısında Türkiye'yi bulur.

Erdoğan'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Karşılarında Türkiye'yi bulurlar
Erdoğan'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Karşılarında Türkiye'yi bulurlar
GİRİŞ 20.07.2019 13:11 GÜNCELLEME 20.07.2019 15:08
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya mesaj gönderdi. Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türkü'nü barış ve özgürlüğe kavuşturan 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı'nın 45'inci yıl dönümünde, Türk milleti ve şahsım adına Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramı'nı en kalbi duygularımla kutlarım." ifadesiyle başlayan mesajında, şöyle devam etti:

"Türkiye, Barış Harekatı’nı, Kıbrıs Adası'nın eşit sahiplerinden biri olan Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını korumak amacıyla gerçekleştirmiştir. Bu konudaki kararlılığımızı tüm dünya bugün de görmektedir. Kıbrıs'ı kendi vatanından ayrı tutmayan kahraman Türk ordusunun, Kıbrıs Türkü'nün canı ve güvenliği söz konusu olduğunda, 45 yıl önce attığı adımı gerekmesi halinde yine atmakta tereddüt etmeyeceğinden kimse şüphe duymamalıdır."

Barış Harekatı'nın 20 Temmuz 1974'te, uluslararası hukuka uygun bir biçimde, diplomasinin tüm yolları tüketildikten sonra gerçekleştirildiğine işaret eden Erdoğan, Kıbrıs meselesinde uluslararası meşruiyetin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin temel ilkelerinin başında geleceğini vurguladı.

'BARIŞIN HÜKÜM SÜRMESİ İÇİN TÜM İMKANLARINI KULLANACAK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs'ta olası bir çözüm, ancak Kıbrıs Türkü'nün siyasi eşitliğinin teminat altına alındığı, güvenlik kaygılarının karşılandığı koşullarda gerçekleşecektir. Ada'daki gerçeklerin gereği olan bu hedeften hiçbir koşulda vazgeçilmeyecektir. Türkiye, her halükarda Kıbrıs Türkü'nün refahının, güvenliğinin ve geleceğinin garantisi olmaya devam edecektir. Ada'nın ve bölgenin zenginliklerinin sadece kendilerine ait olduğunu zannedenler, bugün olduğu gibi gelecekte de karşılarında Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kararlılığını bulacaklardır." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 29
 • Abdullah 6 ay önce Şikayet Et
  Şu adam olmasaydı napardık...Allah ömrünü uzun kılsın,bize bağışlasın... Amin.
  Cevapla
 • İzmir Kadir 6 ay önce Şikayet Et
  Reis Maşallah gurur duyuyorum senin ile yedi düvel ile savaşıyor sun namerde boyun ekmiyorsun Allah yolu açık etsin Seni ve İslam alimleri müslümanları korusun sen ülke nerden nereye getirdin. Abd kafa tuttun helal olsun . Büyük Türkiye için yola devam
  Cevapla
 • 7BART4 6 ay önce Şikayet Et
  Şerefli bir Türk evladı olarak, Reis'in bu gürlemesi yeter. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin.
  Cevapla
 • MuhoReyiz 6 ay önce Şikayet Et
  Bna kalırsa doğu akdenizde yenibir oyun planlanıyor
  Cevapla
 • Göktürk 6 ay önce Şikayet Et
  Adam gibi adam görmek isteyen muhalefet partileri işte ADAM işte LİDER. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir insan ve örnek alacağınız bir lider bulamazsınız. Gelin dizinin dibine oturun elini öpün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sözde Orta Doğu barış planına İstanbul ve Ankara'da büyük protesto
Dizel yasağı Türkiye'yi harekete geçirdi! Artık zorunlu oldu