Türkiye'den rest: İki ülke asla izin vermeyecek!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları konusunda Libya ile imzaladığı mutabakat muhtırasının, uluslararası hukuka uygun olarak imzalanmış bir anlaşma olduğunu vurgulayarak, "Libya ile imzalanan son anlaşmayla iki ülkenin oldubittilere izin vermeyeceği en açık şekilde ortaya konmuştur." ifadesini kullandı.

Türkiye'den rest: İki ülke asla izin vermeyecek!
Türkiye'den rest: İki ülke asla izin vermeyecek!
GİRİŞ 01.12.2019 22:55 GÜNCELLEME 01.12.2019 22:55
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları konusunda Libya ile imzaladığı mutabakat muhtırasının, uluslararası hukuka uygun olarak imzalanmış bir anlaşma olduğunu vurgulayarak, "Libya ile imzalanan son anlaşmayla iki ülkenin oldubittilere izin vermeyeceği en açık şekilde ortaya konmuştur." ifadesini kullandı.TÜRKİYE'DEN YAZILI YANIT!

 

Aksoy, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" ile ilgili Yunanistan ve Mısır'ın açıklamaları hakkındaki bir soruya yazılı yanıt verdi.

Libya ile imzalanan anlaşma ile Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarının batıdaki sınırlarının bir bölümünün belirlendiğini kaydeden Aksoy, "Bu, başta uluslararası hukuk içtihatlarını oluşturan mahkeme kararları olmak üzere, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin ilgili maddeleri dahil, uluslararası hukuka uygun olarak imzalanmış bir anlaşmadır." ifadelerini kullandı.

 

Aksoy, esasen tüm tarafların, Doğu Akdeniz'de en uzun anakara kıyısına sahip ülke olan Türkiye'nin kıyı projeksiyonunun adalarla kesilmeyeceğinin, iki anakara arasındaki ortay hattın ters tarafında kalan adaların karasuları dışında deniz yetki alanı yaratamayacağının ve deniz yetki alanları hesaplaması yapılırken kıyıların uzunluklarının ve yönlerinin hesaba katıldığının farkında olduğunun da altını çizdi.

'OLDUBİTTİLERE İZİN VERMEYECEĞİNİ ORTAYA KOYDU'

Türkiye'nin bu anlaşmayı imzalamadan önce tarafları hakkaniyet çerçevesinde bir uzlaşı için görüşmelere çağırdığını ve halen de görüşmelere hazır olduğunu belirten Aksoy, şunları kaydetti:

"Ancak, Türkiye'nin uluslararası hukuka dayalı ve hakkaniyeti temel alan bu yaklaşımı karşısında görüşmelere başlamak yerine sadece tek taraflı adımlar atarak Türkiye'yi suçlamak tercihine gidilmiştir. Bu anlayışın altında örneğin Türkiye'nin anakarasının karşısında küçük bir ada olan Meis'e kendi yüz ölçümünün 4 bin katı kadar deniz yetki alanı kazandırmaya çalışan maksimalist ve uzlaşmaz Yunan-Rum tezleri yatmaktadır. Bu anlayış, zamanında Mısır'a 40 bin kilometrekare alan kaybettirmiştir. Libya ile imzalanan son anlaşmayla iki ülkenin oldubittilere izin vermeyeceği en açık şekilde ortaya konmuştur."

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Deniz 2 ay önce Şikayet Et
  Okullarımızda çok iyi tarih bilinci vetdiğimiz için yunan medeniyeti bilinciyle! yetişen çocuklarımız dostluktan falan bahsediyor yunan adalarına giderek dedelerinin kemiklwrini sızlatıyor halbuki onlar 137 bin ŞEHİD 'e soykırıma ve bir kurtuluş savaşına mal olmuştu...
  Cevapla
 • Ege 2 ay önce Şikayet Et
  Yunan kıbrıs rum soykırımcı katillerini avrupalı sömürgeci soykırımcılar şımartıyor amerika zaten rum ermeni yahudi ne kadar Türk düşmanı varsa orada akdenize hepsi leş üşüştüler doğalgaz falan çıkınca az daha bizi karaya hapsedeceklerdi biz de artık çocuklarıma duygusal romantik değil gerçek düşmanlarımızı okullarda öğretelim.
  Cevapla
 • Akdeniz 2 ay önce Şikayet Et
  Bizde bir acaiplık var kıbrıslı rumlar orada Türklere soykırım uyguladı biz hala çözümlebkagayı bozmuşuz ne çözümü aynı soykırımı yunanlılar anadoluda yaptı hangi mantık ise inatla ve dirençle bunları okullarımuzda okutmuyoruz bu aptallığa varan bir hümanizm değilse ihanettir.
  Cevapla
 • Müco 2 ay önce Şikayet Et
  Bizimle kim yürüdüyse iktidar değiştirildi (Mısır-mursi, Sudan-beşir, Venezuela-maduro değiştirilmek isteniyor aşırı ambargo altında, Katar devirmek için çok uğraştılar) demem o ki Libya'yada askeri ÜS kurmamız lazım hemen libya hükümeti TR davet etmesi lazım eğer kalıcı olmak istiyorlarsa yoksa korkarım libya hükümeti gidici.
  Cevapla
 • Vahim 2 ay önce Şikayet Et
  Libya devletmi...Hükümet varmı....Petrol işletmecisi Fransa dışında birşey kaldı mı Libyada....
  Cevapla
 • Biz 2 ay önce Şikayet Et
  Biz varız ya yetmiyor mu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kur'an-ı Kerim'de şehitlik! Siz anlayamazsınız...
Son dakika haberi: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 'İdlib' hamlesi!