8 ülkeden sürpriz hamle! Teklif kabul görmemişti, ABD'ye soğuk duş...

ABD'nin İran'a yönelik baskıyı artırmak için Basra Körfezi ile Hürmüz Boğazı'nda başlattığı ve askeri destek istediği Avrupalı müttefikleri, 'Avrupa liderliğindeki' deniz misyonunu destekliyor. Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransa, Almanya, Belçika, Danimarka, İtalya, Yunanistan, Hollanda ve Portekiz'in Hürmüz Boğazı'nda Avrupa liderliğindeki bir deniz misyonuna siyasi destek vereceklerini açıkladı.

8 ülkeden sürpriz hamle! Teklif kabul görmemişti, ABD'ye soğuk duş...
8 ülkeden sürpriz hamle! Teklif kabul görmemişti, ABD'ye soğuk duş...
GİRİŞ 20.01.2020 19:38 GÜNCELLEME 20.01.2020 22:47
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Star.com.tr'nin haberine göre; Paris, ABD liderliğindeki 'Sentinel Operasyonu' adı verilen görevi imzalamayı reddettikten sonra, geçtiğimiz yılın sonundan bu yana Hürmüz Boğazı'nda Avrupa liderliğindeki alternatif bir deniz güvenliği koalisyonu için baskı yapıyor. 

 

 

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, Fransa, Almanya, Belçika, Danimarka, İtalya, Yunanistan, Hollanda ve Portekiz'in Hürmüz Boğazı'nda Avrupa liderliğindeki bir deniz misyonuna siyasi destek verileceği duyuruldu. 

ABD, TEKLİFİNE DESTEK BULAMAMIŞTI

 

 

İngiltere, Avustralya, Arnavutluk, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ABD liderliğindeki Sentinel Operasyonuna katılmayı seçmişti. İsrail'in de ABD'nin liderliğindeki misyona destek verdiği açıklanmıştı. 

Ancak teklif edilen alternatif misyon, bölgede istediği kadar desteği bulamayan ABD ve bölgede kimseyi istemeyen İran'ı oldukça kızdıracak.

İLK KEZ İNGİLTERE DİLE GETİRDİ AMA...

ABD Körfez'deki gerilimler sonrası 'İran tehdidi ile mücadele' gerekçesiyle, Mayıs 2019'da bir deniz görevi başlatacağını duyurmuştu.

Hürmüz Boğazı'nda bazı tankerelere yönelik saldırılar, ve el konulan gemiler, 1979 İran Devrimi'nden bu yana Washington ve Tahran arasındaki gerilimleri en üst seviyeye çıkardı. Bu krizleri, 220 milyon dolarlık ABD dronunun İran tarafından vurulması izledi.

İngiltere, Temmuz 2019'da İran Devrim Muhafızları tarafından Körfez'de İngiliz bayraklı bir petrol tankerinin ele geçirilmesinden sonra Avrupa liderliğindeki bir deniz koalisyonunun kurulmasını teklif etti.

Fransa, İtalya ve Danimarka, İngiltere’nin Hürmüz Boğazı için önerdiği görevi desteklediğini duyurdu.

İran da el konulan geminin Cebelitarık'taki el konulan İran gemisine karşılık bir cevap olduğunu açıkladı.

Her iki gemi de serbest bırakıldı ve İngiltere, Avrupa önderliğindeki bir güvenlik misyonu fikrini ABD önderliğindeki misyona katılarak bu fikri rafa kaldırdı.

PETROL YOLUNDA HAKİMİYET MÜCADELESİ

ABD'nin deniz misyonu, Avrupa'nın teklifinin yanı sıra İran, bölgedeki yabancı güçleri 'davetsiz misafir' olarak niteliyor ve bu durumdan duyduğu memnuniyetsiliği çok kez dile getirdi. Ayrıca önemli su yollarında ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması için Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerini de kapsayan, alternatif bir Hürmuz Barış Çalışması (HOPE) koalisyonu önerdi.

2019'un son günlerinde İran, Rusya ve Çin Umman Körfezi'nde ve Kuzey Hint Okyanusu'nda ortak tatbikatlar düzenledi. İranlı yetkililer tatbikatlar öncesi ve sonrasında yapılan açıklamalarda, bölgedeki diğer güçlerin varlığının gayrimeşru olduğunu vurguladı.

Dünyadaki petrolün yaklaşık dörtte biri, denizden taşınan petrolünün üçte biri, her gün Körfez üzerinden geçiyor. 

KAYNAK: STAR.COM.TR
ETİKETLER
Amerika iran hamlesi
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Dadas 1 ay önce Şikayet Et
  Nankör avrupa abd yi sattı.
  Cevapla
 • Bir Dost 1 ay önce Şikayet Et
  Önünde sonunda Avrupa, kendi ortak ordusunu kuracak ve Türkiyeye kısmi AB üyeliği teklifi gelecek. Ahanda buraya yazıyorum.
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Bence Türkiye NATO’dan ayrılıp AB yi muhtaç bırakmalı AB ye almak zorunda kalırlar
  Cevapla
 • addis 1 ay önce Şikayet Et
  f 35 100 milyon dolar dron ise 220 bu nasıl oluyo
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Demek ki dron daha teşkilatlı, dron oyuncak dron değil, adı dron.
  Cevapla
 • kanuni 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün dünyada ki insanları bizim kurtarmamız imkansız. Bu ekrana yansıyan. Daha yansımayan ne binlerce kişi var. Çok zor bir durum.
  Cevapla
 • hemmet 1 ay önce Şikayet Et
  Eşkiya çeteleri.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çin'den tarihi karar! Pes edip geri adım attı
Son dakika: İdlib'den çok acı haber: 2 askerimiz şehit oldu